SME

Bezpečnosť iste nie je všetko, ale bez bezpečnosti je všetko nič (prejav Korčoka)

Korčok vystúpil v parlamente.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok.Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok. (Zdroj: TASr)

Text zaznel ako úvodné slovo v pléne NR SR 27. 1. 2021, predniesol ho minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. Titulky sú redakčné

Dovoľte mi využiť túto príležitosť na pripomenutie dnešného Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu. Každoročne si 27. januára pripomíname výročie oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim-Birkenau a zároveň vzdávame úctu miliónom zavraždených Židov a všetkých tých, ktorých zabila zvrátená ideológia.

Tento deň je historickým mementom, ale zároveň aj apelom do súčasnosti, aby sme neboli hluchí a slepí voči všetkým prejavom nenávisti a extrémizmu. Tohto zla je dnes okolo nás príliš veľa a preto nesmieme byť voči nemu ľahostajní.

SkryťVypnúť reklamu

***

Národnú radu si ctím a považujem ju ako inštitúciu, a osobitne výbory, ktoré sa zaoberajú zahraničnou politikou, za dôležitých partnerov pri presadzovaní záujmov Slovenskej republiky v zahraničnej politike. Chcem poslancov ubezpečiť o mojej pripravenosti na spoluprácu a komunikáciu s cieľom obhájiť miesto Slovenska vo svete.

Dovoľte na úvod pripomenúť, že vypracovanie Bezpečnostnej stratégie 2020 vychádza zo záväzku vlády z jej programového vyhlásenia. Predkladaný dokument je výsledkom naozaj maximálne širokej prierezovej spolupráce všetkých rezortov a mnohých ďalších vládnych inštitúcií, ktoré sa podieľajú na tom, čo je naším spoločným cieľom – dosiahnuť najvyššiu možnú mieru bezpečnosti pre našu krajinu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bezpečnostná stratégia bola predmetom rokovania výborov, kde som čelil mnohým otázkam. Bola to dobrá a korektná diskusia. Využijem však túto príležitosť na zdôraznenie niekoľkých politických bodov, ktoré považujem za dôležité.

SkryťVypnúť reklamu

Nesamozrejmá bezpečnosť

Čo je bezpečnosť a načo vlastne potrebujeme stratégiu?

Bezpečnosť je jednou zo základných funkcií štátu. Na to, aby ju štát mohol poskytnúť občanom, musí mať svoje základné dokumenty, v ktorých je vyjadrená politická zhoda na úrovni vlády a parlamentu v tejto oblasti.

Inými slovami, od tohto dokumentu sa odvíja činnosť a spolupráca všetkých orgánov štátu tak, aby sledovali spoločný cieľ, a nestalo sa, že na základné otázky bezpečnosti budeme mať na úrovni vlády zásadné odlišné názory.

Bezpečnosť si vieme predstaviť úplne presne, ale až vtedy, keď nám chýba. Vtedy sa spravidla vynárajú otázky, či sme pre vlastnú bezpečnosť urobili dosť.

V tejto súvislosti sa natíska základná otázka – čo to vlastne "bezpečnosť" je? Hovoríme o nej veľa, ale sám si uvedomujem, že v bežnej reči sa tento výraz používa obyčajne v zjednodušených neúplných významoch.

Skúsim to teda povedať čo najjednoduchšie – bezpečnosť je stav, keď štát môže vykonávať svoje funkcie, poskytovať služby občanom, a občania i štát samotný nie sú obmedzovaní či už vonkajšími, alebo vnútornými okolnosťami, udalosťami a môžu, samozrejme v medziach zákona, normálne fungovať.

SkryťVypnúť reklamu

Hovoriť v tomto komplexnom význame o bezpečnosti je veľmi zložité, paradoxne napriek tomu, že si bezpečnosť dennodenne užívame bez toho, aby sme si to sami uvedomovali.

Bezpečnosť si naopak vieme predstaviť úplne presne, ale až vtedy, keď nám chýba. Vtedy sa spravidla vynárajú otázky, či sme pre vlastnú bezpečnosť urobili dosť. Preto zodpovedný štát do nej investuje zverené prostriedky s cieľom predchádzať situáciám, ktoré nás oberajú o to, čo voláme "normálny život".

Verím preto, že budete so mnou súhlasiť, že neinvestovať do bezpečnosti by bolo hrubou nezodpovednosťou.

Toto je už iný svet

Prečo potrebujeme novú bezpečnostnú stratégiu?

Hlavný dôvod je, že svet okolo nás sa dramaticky mení. Od prijatia stratégie v roku 2005 je bezpečnostné prostredie výrazne odlišné a svoju cestu v tomto ohľade prešlo aj Slovensko.

SkryťVypnúť reklamu

Aj my sme inou krajinou dnes ako pred 15 rokmi, tým, že sme súčasťou EÚ a NATO, a samozrejme aj tým, ako sme v tomto období spravovali vlastnú krajinu.

Novú BS potrebujeme preto, lebo sme konfrontovaní s pokračujúcimi tradičnými vojenskými hrozbami - tak ako sme ich svedkami v mnohých dlhodobých regionálnych konfliktoch vrátane teritoriálnej agresie proti Ukrajine, nášmu bezprostrednému susedovi, ako aj nástupom nových fenoménov, akými sú teroristické útoky, použitie chemických zbraní, a to aj na území EÚ alebo nedávno proti politickým oponentom. Hybridné vojny, dezinformácie, kybernetické útoky a asi najhmatateľnejšie to vidíme teraz uprostred pandémie.

V tomto momente, keď prerokovávame bezpečnostnú stratégiu, vidíme, že to, čo znelo nedávno ako sci-fi, je dnes krutou realitou, a pandémia jasne ukazuje našu zraniteľnosť vo všetkých oblastiach.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes sa vieme bezpečnosti dokonca dotknúť - ale ako som povedal na úvod, je to až vtedy, keď jej máme menej a náš život nie je taký, ako sme si naň zvykli, keď sa bezpečnosťou zaoberali len experti.

Pripomínam, bezpečnosť, to je aj bezpečnosť nemocníc, elektrární a celej energetickej sústavy, bánk, informačných systémov a kľúčovej infraštruktúry štátu, pričom, ako sme videli u niektorých našich spojencov v Únii i v NATO, tento rozmer bezpečnosti môže byť premysleným cieľom zahraničných aktérov.

Podpora naprieč parlamentom

Bod tretí v mojom úvodnom slove by mohol byť venovaný domácemu politickému kontextu a pripomenutiu toho, prečo v NR SR neuspela BS prijatá vládou v roku 2017. Ak dovolíte, vynechám tento pohľad späť, pretože chcem v takej vážnej otázke, ako je bezpečnosť, ukázať, že by sa ňou nemali vytĺkať domáce politické body. O osude BS z roku 2017 bolo povedané všetko.

SkryťVypnúť reklamu

Namiesto toho by som chcel využiť túto príležitosť a požiadať vás, aby sme, práve v tejto zložitej situácii - tak pandemickej, ako aj politickej - v takej dôležitej otázke potiahli spolu. Uchádzam sa preto o podporu nielen koalície, ale aj poslancov z opozície.

Dávam do pozornosti, že vo všetkých troch výboroch, kde sme o stratégii debatovali s predstaviteľmi všetkých politických strán a prúdov zastúpených v parlamente, prevažoval súhlas s jej podstatnými piliermi. A až na malé výnimky boli naše diskusie skôr o odlišných akcentoch.

Želám si, aby to bola práve bezpečnosť, na čom dokážeme prekonať koalično-opozičné zákopy. Pretože: bezpečnosť iste nie je všetko, ale bez bezpečnosti je všetko nič.

Autor: Ivan Korčok

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Komentáre

Komerčné články

  1. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  3. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby
  4. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo
  5. Za dovolenkové škody vyplatila Allianz o 41 percent viac
  6. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto?
  7. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete?
  1. Záhradkári, pracujte len ráno a večer
  2. Trhy, história aj all inclusive. Kam k moru v Tunisku?
  3. OTS: LESY SR sa dištancujú od nepravdivých tvrdení
  4. Influenceri vzali na dovolenku ľudí, ktorých nepoznali
  5. Uprostred leta prichádza princ na bielom koni
  6. Letná revolúcia a špeciál o mužoch a našich svetoch
  7. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu
  8. Stanovisko LESY Slovenskej republiky, š. p.
  1. Maldivy mimo sezóny. Dážď prišiel dvakrát, vila za cenu izby 21 142
  2. Tunisko nie je len o plážach. Takto vyzerá mimo rezortu 7 801
  3. Na Devín kyvadlovou dopravou zadarmo 3 074
  4. Apartmány pri mori nie sú len pre smerákov. Kde nájdete lacné? 2 982
  5. Hodnotenie profesionála: Ako je Turecko pripravené na leto? 2 450
  6. Inšpirujte sa tajomstvom najšťastnejších krajín sveta 2 240
  7. Čo môže spôsobiť minúta navyše pri pražení kávy? 1 969
  8. Last minute zájazdov je každé leto menej. Kde ich ešte nájdete? 1 850
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Premiér Robert Fico a minister zahraničných vecí Juraj Blanár.

Robert Fico klesol hlboko aj v žánri, kde sme od neho už nič nečakali.


a 1 ďalší 6

Kreslí Hej, ty! – Györe.


Hej, ty! 2
Peter Tkačenko.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť prichádza so žánrom fiškálneho hororu.


64
Jindřich Šídlo

Konzervatívec výrazne zliberalizoval Česko.


4
  1. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (11. - 17.7.1925)
  2. Tomáš Hrubý: Zkusil jsi to vypnout a znovu zapnout?
  3. Daniel Bíro: Adrián Ferenčík ako rušňovodič viedol viaceré typy vlakov. Čím sa vyznačuje práca rušňovodiča z jeho pohľadu?
  4. Vladimír Bačišin: Neografia, a.s. Martin opäť so zväčšujúcou sa čiernou dierou
  5. Marek Strapko: Prezident mieru sa ide hrať na vojačikov
  6. Iveta Grootová: Darček
  7. Ivan Čáni: Blaha a Kaliňák junior narazili ale napriek tomu ďalej ohlupujú svoj už aj tak dostatočne ohlúpený fan club.
  8. Iveta Grootová: Na stanici
  1. Radko Mačuha: Oslobodenie prichádza z Východnej. 26 900
  2. Viktor Pamula: Fico je nebezpečný 16 460
  3. Michael Achberger: Prestaňte rátať kalórie. Toto vás naučí chudnúť jednoduchšie! 11 952
  4. Ján Valchár: Delúzia svätých Cyrila a Metoda 7 514
  5. Juraj Kumičák: Ako Cyril a Metod fašistom pomáhali... 6 778
  6. Dávid Polák: Denník Dezoláta 6 386
  7. Ján Valchár: Poslušne hlásim, som doma! 4 478
  8. Martin Halás: Vypískali sme aj Čaputovú a Hegera. A nikto sa tým nechválil 4 155
  1. INESS: Aké je (ne)produktívne zdravotníctvo?
  2. Marcel Rebro: Prezident v maskáčoch: Pellegrini sa ide hrať na vojačika, zatiaľ čo krajina horí
  3. Marcel Rebro: Fico medzi čajom a oknom: Moskva nerada, keď sa kamoši pretvarujú
  4. Věra Tepličková: Krutá rana pre opozíciu: Minister Takáč opäť nakupoval potraviny
  5. Post Bellum SK: Pán minister, nacistickému Nemecku nikto nič neodpustil
  6. Marian Nanias: Systém emisných povoleniek v EÚ.
  7. Roman Kebísek: Básnik Byron vraj „miloval len jednu“ – Chaworthovú
  8. Věra Tepličková: O Cintuloch a Ficoch alebo Otázky bez odpovedí
SkryťZatvoriť reklamu