SME
Streda, 27. október, 2021 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
PÍŠE SILVESTER TRNOVEC - FÓRUM

Rovný s rovným. Európska únia hlási novú éru vzťahov s Afrikou

Od budúcnosti Afriky závisí aj budúcnosť Európy.

Ilustračná snímka. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je pracovníkom Ústavu orientalistiky SAV, špecializuje sa na dejiny Afriky v časoch kolonializmu

V týchto dňoch poslanci v Európskom parlamente diskutujú o novej stratégii vzťahov medzi Európskou úniou a Afrikou. Stratégia má aj príznačný názov, ktorý sa dá voľne preložiť ako Posilnenie Afriky.

O potrebe novej éry vzťahov medzi krajinami Európskej únie a Afrikou sa hovorí od skončenia druhej svetovej vojny veľa. Lenže zatiaľ čo Európa dnes patrí k najbohatším regiónom sveta, Afrika je stále najchudobnejší kontinent na našej planéte.

A nič na tom nemení ani fakt, že Európska únia je dnes považovaná za najväčšieho donora humanitárnej pomoci v Afrike a je aj najaktívnejšia pri presadzovaní ľudských práv. To jej určite za posledné roky nemožno uprieť.

Vzdelávanie, klíma, oddlženie

Na druhej strane je zarážajúce, že akýmsi neoficiálnym mottom týchto nových vzťahov medzi EÚ a Afrikou je partnerstvo založené na „vzájomnej rovnosti“. Ak by to bolo heslo niekedy z roku 1960, keď sa rozpadali európske koloniálne ríše, nebolo by na tom asi nič čudné. Ak sa však o potrebe rovnosti v nových vzťahoch Afriky a Európy píše a hovorí ešte v roku 2021, nie je to pre samotnú EÚ príliš dobrá vizitka.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Súčasný zámer nastaviť „nové vzťahy“ v roku 2021 je veľmi zaujímavý vo viacerých iných ohľadoch. V novej stratégii partnerstva Európskej únie s Afrikou sa totiž objavujú priority ako napríklad podpora šírenia vzdelania, vzdelávanie učiteľov, dostupné vzdelanie pre dievčatá, zlepšenie zdravotnej starostlivosti afrického obyvateľstva či vytváranie pracovných príležitostí pre mladých ľudí.

Z pohľadu historickej perspektívy teda ide o tie isté heslá, ktorými od konca 19. storočia prezentovali európske veľmoci svoju smutne slávnu „civilizačnú misiu“ v Afrike.

Inovatívnosť novej stratégie EÚ s Afrikou v roku 2021 však určite nemožno poprieť. Sú tam aj veľmi dôležité problémy súčasnosti, ako podpora transformácie afrických ekonomík na tzv. zelenú energiu, zmierňovanie vplyvov klimatických zmien či investície do oblastí inovácií a digitalizácie.

Veľmi šľachetne vyznievajú očakávania o oddlžení afrických štátov vo Svetovej banke či Medzinárodnom menovom fonde. Akurát je škoda, že EÚ sa začala opäť vážne zaoberať týmito otázkami až v časoch, keď mnohým Európanom nedáva spávať predstava miliónov Afričanov putujúcich do Európy za lepším životom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nezávislí, ale vlastne závislí

Dejiny vzťahov Európy a Afriky sú určite dlhé a komplikované. Na druhej strane naše dnešné predstavy o Afrike ako chudobnom kontinente nie sú až také staré, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2) v nemeckom Lubmine.

Ak toto nie je vydieranie a využívanie energie ako zbrane zo strany Ruska, tak potom už nič.


26. okt
Peter Tkačenko

Ani v boji s Ficom nie je dovolené čokoľvek.


7 h
Dávid Strelec dal za Slovan v aktuálnom ročníku najvyššej súťaže sedem gólov.

Aký dojem urobil dvadsaťročný Slovák v talianskej lige?


6 h
Hotel Slovan v centre Piešťan je od roku 1986 opustený.

Hotel Slovan chátra desaťročia.


24. okt

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Vico).


2 h
Zuzana Kepplová.

Školstvu sa ešte jeho pozornosti nedostalo.


2 h
Matia Lenická

Trans ľudí si môže doberať, kto chce, ale dnes sa ich zastane oveľa viac ľudí ako kedysi.


5 h
Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Po pléne blúdia návrhy mieriace k odstráneniu menšiny z verejného priestoru.


5 h
Skryť Zatvoriť reklamu