SME
Streda, 27. október, 2021 | Meniny má SabínaKrížovkyKrížovky
PÍŠE NADEŽDA WALLNEROVÁ - FÓRUM

Justícii najviac pomôžu investície do ľudí

Obávame sa, že Kolíkovej súdna mapa občanovi prístup ku spravodlivosti sťaží.

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). (Zdroj: TASR)

Autorka je sudkyňa Krajského súdu v Bratislave

Mnoho súdov trápi neobsadenosť určených miest sudcov, ktorých počet je stanovený ministerstvom spravodlivosti. Napríklad na Krajskom súde v Bratislave je naplánované, že má na ňom vykonávať prácu 91 sudcov, avšak reálne dlhodobo je vo výkone sudcov 72, teda o 19 sudcov menej, ako by malo byť.

Znamená to, že 72 sudcov musí zvládnuť prácu, ktorá množstvom zodpovedá práci 91 sudcov. Pri personálnej poddimenzovanosti niektorých súdov nie je potom možné vyhodnotiť ich efektivitu. Túto môžeme hodnotiť až vtedy, keď bude na všetkých súdoch zabezpečené, aby bol reálne vo výkone ministerstvom stanovený počet sudcov.

Sudcov je málo, preto sú pomalí

Keď ministerstvo spravodlivosti hovorí, že máme dostatok sudcov, vychádza pri tomto konštatovaní práve z určených miest ministerstvom. V skutočnosti je však vo výkone sudcov menej, čo sa zákonite musí odraziť na spomalení súdneho konania.

Keď sa odstráni tento nedostatok sudcov, pomôže to súdom zbaviť sa starých, tzv. reštančných vecí a prinesie rýchlejšie rozhodovanie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Rušenie súdu a jeho zlúčenie s iným súdom neznamená, že bude menej žalôb, a neznamená automaticky ani potrebu menšieho počtu sudcov, keď tento jeden nový súd bude zastrešovať územný obvod týchto dvoch zlúčených súdov.

Nová súdna mapa nepočíta s doplnením chýbajúcich sudcov. V spojitosti s počtom sudcov sa spomína, že dochádza ku poklesu sporov, teda ku znižovaniu súdivosti. Na druhej strane sa však neberie ohľad na to, že dochádza dlhodobejšie ku zvyšovaniu obtiažnosti prípadov.

Pre lepšie posúdenie a určenie adekvátneho množstva sudcov môžu slúžiť výsledky projektu „váženie prípadov“, ktorý nie je ešte ukončený. Môžu mať významný vplyv aj na rozhodovanie o reorganizácii súdov.

Chýbajú administratívne sily

Ďalším výrazným problémom, s ktorým zápasí justícia, je nedostatok kvalitnej administratívnej sily a jej veľmi nízkeho finančného ohodnotenia. Plat súdneho asistenta činí cca 500 eur v čistom a vyššieho súdneho úradníka, ktorý musí mať vysokoškolské právnické vzdelanie, činí cca 800 eur v čistom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Pre nízke platové pomery súdnej administratívy nie je záujem o tieto pozície, a to najmä vo väčších mestách. Súdy si nemôžu vyberať kvalitu z uchádzačov, ale sú radi, že vôbec niekto príde na výberové konanie.

Na mnohých súdoch je nedostatok vyšších súdnych úradníkov a nie je využitý ich odborný potenciál, pričom práca vyššieho súdneho úradníka by mohla sudcu výrazne odbremeniť od vykonávania administratívnej, či ľahšej rozhodovacej činnosti.

Pre výkonné a efektívne fungovanie súdneho oddelenia je potrebný tím, ktorý sa skladá zo sudcu, vyššieho súdneho úradníka, súdneho tajomníka a asistenta, čo na mnohých súdoch zabezpečené nie je.

Dostatok vyšších súdnych úradníkov by sa odrazil na zrýchlení a na zvýšení kvality súdnych rozhodnutí, keďže sudca by získal viac času venovať sa štúdiu spisu a príprave rozsudkov.

Počty miest administratívnych pracovníkov, ako aj ich platové podmienky určuje ministerstvo spravodlivosti spolu s ministerstvom financií. Súdy nevedia tieto problémy vyriešiť samy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Razantné rušenie súdov, ktoré prináša nová súdna mapa, problém s nedostatkom administratívnych pracovníkov nevyrieši, ale práve naopak tento problém prehĺbi. Títo pracovníci nebudú schopní každodenne cestovať desiatky kilometrov na nové súdy, čo povedie k ich odchodu z justície.

Potrebujeme tzv. lietajúcich sudcov

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Značka s nápisom Severný prúd 2 (Nord Stream 2) v nemeckom Lubmine.

Ak toto nie je vydieranie a využívanie energie ako zbrane zo strany Ruska, tak potom už nič.


26. okt
Peter Tkačenko

Ani v boji s Ficom nie je dovolené čokoľvek.


7 h
Dávid Strelec dal za Slovan v aktuálnom ročníku najvyššej súťaže sedem gólov.

Aký dojem urobil dvadsaťročný Slovák v talianskej lige?


7 h
Hotel Slovan v centre Piešťan je od roku 1986 opustený.

Hotel Slovan chátra desaťročia.


24. okt

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Vico).


2 h
Zuzana Kepplová.

Školstvu sa ešte jeho pozornosti nedostalo.


2 h
Matia Lenická

Trans ľudí si môže doberať, kto chce, ale dnes sa ich zastane oveľa viac ľudí ako kedysi.


5 h
Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Po pléne blúdia návrhy mieriace k odstráneniu menšiny z verejného priestoru.


6 h
Skryť Zatvoriť reklamu