Autorka je štátna tajomníčka MZVEZ SR
S nástupom novej americkej administratívy sú spojené mnohé očakávania. Od začiatku bolo zrejmé, že existujú aj oblasti, kde sa transatlantické názory rozchádzajú. Jednou z nich je energetika, prirodzene, ide „len“ o národné bezpečnostné záujmy.

Kontroverzný projekt výstavby plynovodu Severný prúd 2 (Nord Stream 2 – NS2) so zahranično-politickými, bezpečnostnými a ekonomickými rizikami pre Európu v ostatnom čase pripomenulo viacero kľúčových udalostí.
Koncom januára tohto roku sa obnovila dostavba plynovodu v Dánsku napriek zavedeniu hospodárskych sankcií USA, rezolúcii Európskeho parlamentu, ktorá žiada zastavenie projektu, ale aj vnútropolitickej diskusii v Nemecku.
I napriek vyhláseniam prezidenta Bidena, ktorý už ako viceprezident viackrát otvorene vystúpil proti jeho výstavbe a nedávno prostredníctvom hovorkyne potvrdil, že „si stále myslíme, že Nord Stream 2 je zlým obchodom pre Európu“.
Závislejší od Ruska
Plynovod v hodnote približne 10 miliárd eur je dostavaný na 90 percent a má byť dokončený v júni tohto roku. Jeho plánovaná kapacita je 55 miliárd m³ plynu ročne. Bude viesť ruský plyn po dne Baltického mora do Nemecka.
Kritizujú ho Spojené štáty i viaceré európske krajiny vrátane Slovenska, Poľska a iných. Pred pár rokmi sme viedli na pôde EÚ ofenzívnu diplomaciu s ambíciou projekt zastaviť.