Autor je právnik v Kancelárii Všeobecného súdu Európskej únie v Luxemburgu
Všeobecný súd Európskej únie v Luxemburgu koncom roka rozhodol, že pravidlá Medzinárodnej korčuliarskej únie (ISU), na základe ktorých môže táto nadnárodná športová organizácia uložiť členom sankcie, ak sa zúčastnia na podujatiach organizovaných inými subjektmi než je ISU, sú nezlučiteľné s európskymi pravidlami o hospodárskej súťaži.
Rozsudok je výsledkom niekoľkoročného sporu medzi ISU a Európskou komisiou. Zaujímavosťou je, že luxemburský súd sa prvýkrát zaoberal rozhodnutím Komisie, ktorým sa konštatuje nesúlad právnej normy, prijatej športovým zväzom, s právom hospodárskej súťaže Únie.
Zrušené preteky
Spor siaha do roku 2014. V tom čase sa mala v metropole Spojených arabských emirátov konať medzinárodná súťaž v rýchlokorčuľovaní Dubai Icederby Grand Prix, ktorú pripravovala súkromná kórejská spoločnosť Icederby International Co. Ltd.
Podujatie malo byt v novom formáte, výrazne odlišnom od vtedy platných štandardov ISU. Kórejčania chceli napríklad povoliť športové stávkovanie počas pretekov rýchlokorčuliarov a použiť inú veľkosť trate ako stanovuje Medzinárodná korčuliarska únia.
Dubajská Icederby Grand Prix sa zároveň mala zaradiť medzi preteky, kde rýchlokorčuliari na krátkych a dlhých tratiach súťažia v hromadnom štarte. Po tom, ako ISU nariadila profesionálnym rýchlokorčuliarom zákaz účasti pod hrozbou doživotného vylúčenia zo súťaží ISU, organizátori pretekov v Dubaji od projektu upustili.
S tým však neboli spokojní mnohí profesionálni rýchlokorčuliari, ktorí sú členmi národných športových zväzov združených v ISU. Dvaja z nich, holandskí športovci Mark Tuitert (olympijský šampión zo Zimných olympijských hier v kanadskom Vancouveri v roku 2010) a Niels Kerstholt. Podali sťažnosť pred Európskou komisiou za protisúťažné praktiky Medzinárodnej korčuliarskej únie.
A napadli povoľovací systém, zahŕňajúci takzvané „pravidlá oprávnenosti“, v stanovách ISU.