Autorka je členkou pracovnej skupiny výboru pre európsky sociálny dialóg v bankovom sektore a výkonného výboru UNI Global World, zástupkyňou pre strednú, juhovýchodnú Európu a pobaltské štáty
Po prečítaní najnovšej novely Zákonníka práce, ktorú parlament schválil 4. 2. 2021, asi každý, kto sa snaží zastupovať záujmy zamestnancov prostredníctvom kolektívneho vyjednávania, zostal nepríjemne prekvapený.
V druhom čítaní sa do návrhu zákona zákerne bez predchádzajúcej diskusie a pripomienkového konania dostal do návrhu pozmeňujúci návrh, ktorý článkom II. vypúšťa § 7, 7a, 9a a 9b zo zákon č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní.
Znamená to, že kolektívne zmluvy vyššieho stupňa nebudú záväzné pre ostatných zamestnávateľov a ich zamestnancov v odvetví alebo v časti odvetvia, pre ktoré je kolektívna zmluva vyššieho stupňa uzatvorená.
Od montážnej dielne k tretiemu svetu
Predchádzajúce vlády spravili zo Slovenska lacnú montážnu dielňu, táto vláda ide ešte ďalej a práva zamestnancov posúva na úroveň krajín tretieho sveta. Zatiaľ čo v celej Európe sa zdôrazňuje potreba silného sociálneho dialógu na sektorovej úrovni, my ideme opačným smerom.
Pritom niektoré odborové zväzy už teraz poukazovali na to, že nemajú partnera na sektorovej úrovni, s ktorým by mohli vyššie kolektívne zmluvy uzatvárať, lebo zamestnávatelia obchádzajú zákon o kolektívnom vyjednávaní združovaním sa v zamestnaneckých zväzoch podľa Občianskeho zákonníka, a nie podľa zákona č. 83/1990 Zb. o združovaní občanov.