Autor je odborársky funkcionár a zakladateľ OZ Pracujúca chudoba
Odbory v politike vždy boli a budú, tvrdiť opak je nezmysel.

Ak autor článku Odbory idú opäť do politiky Peter Novoveský tvrdí, že dnešná KOZ je komunistická organizácia, tak ignoruje ponovembrový vývoj. KOZ je síce právnym nasledovníkom ROH, no rovnako by sme mohli povedať, že súčasné nemecké odbory sú nedemokratické, keďže sú právnym nasledovníkom nacistického Arbeitfrontu.
Ak by si autor naštudoval dejiny odborov, tak by vedel, že Arbeitfront bol zase právnym nasledovníkom odborových centrál násilne zabratých SA a SS. Samotné ROH bolo právnym nasledovníkom fašistami ovládaných dvoch centrál v protektoráte a tie zas boli nasledovníkom demokratických odborových štruktúr, ktoré boli násilne prevzaté po obsadení Wehrmachtom.
Robiť závery na základe turbulentných dejín je nielen nesprávne, ale aj nepoctivé.
Ak si porovnáme základne dokumenty prednovembrového ROH a dnešných odborov združených v KOZ, tak si nemožno nevšimnúť jeden základný a podstatný rozdiel. ROH bola zhora riadená inštitúcia, ktorá sa síce formálne nazývala odbormi, ale odbormi reálne nebola.
Dnešná KOZ a odborové zväzy v nej združené majú v dokumentoch aj v realite zavedenú demokratickú štruktúru a jej riadenie ide zdola nahor.
Ako prišlo k dohode so Smerom
Samozrejme, že autorovi spomínaného komentára prekáža aj zmluva KOZ so stranou Smer-SD, ale aj v tomto prípade nehovorí plnú pravdu. Na jednej strane je legitímne sa pýtať, či táto zmluva má, alebo nemá existovať. Na druhej strane si treba ujasniť, za akých okolností vznikla a čo z nej vyplýva.
“Po schválení novely Zákonníka práce sa nálady v štruktúrach KOZ zásadne otočili a do prípravy referenda sa zapojila.
„
Zmluva vznikla počas druhej Dzurindovej vlády, keď aj napriek faktu, že KOZ sa v roku 1998 postavila na stranu vtedajšej opozície proti Mečiarovi, tak Dzurindova druhá vláda sa rozhodla zlikvidovať tripartitu.
Vylúčenie odborov z akýchkoľvek diskusií a zmeny zákonov namierené proti zamestnancom, pracovným kódexom a odborom, zatlačili odbory do kúta, kam za nimi prišla ponuka na zmluvu so vznikajúcou stranou Smer.
Zmluva sa prerokovala v štruktúrach KOZ, časť bola proti, časť za, nakoniec väčšina odhlasovala súhlas.
Ak sa pozrieme do zmluvy, tak jediný reálny záväzok z nej plynúci pre KOZ bol ten, že odbory budú odporúčať svojim členom, aby stranu podporovali vo voľbách. Ak sa pozrieme na realitu, tak odbory svojim členom za posledné dve volebné obdobia žiadne odporúčanie nevydali.
Takže je otázka, aké vazalstvo to Peter Novoveský vidí.