Autor je štátny tajomník na MZVaEZ za stranu SaS
Priateľské susedské vzťahy sú na nezaplatenie. Priatelia totiž vedia nastaviť zrkadlo, ale aj ponúknuť pomocnú ruku v zložitých časoch. A hoci sa sem-tam nezhodnú, hľadajú radšej to, čo ich spája.
V polovici februára sme si pripomenuli deň, keď pred tridsiatimi rokmi "otcovia zakladatelia" – československý prezident Václav Havel, poľský prezident Lech Wałęsa a maďarský predseda vlády József Antall – vo Visegráde na severe Maďarska prijímali deklaráciu o budúcej spolupráci.
Svojím podpisom sa prihlásili aj k týmto slovám: "...predpokladom vytvorenia vzájomne výhodnej spolupráce s vyspelými európskymi krajinami a integračnými zoskupeniami je dôsledné uplatňovanie ideálov občianskej spoločnosti. Vychádzajúc z najdôležitejšieho prvku európskeho dedičstva – z univerzálnych ľudských hodnôt a opierajúc sa o vlastnú národnú identitu, treba vytvoriť ľudské spoločenstvo vzájomne harmonicky spolupracujúce, tolerantné k jednotlivcom, rodinným, miestnym, regionálnym a národnostným komunitám, ktoré nie je zaťažené nenávisťou, nacionalizmom, xenofóbiou a spormi so susedmi."
Po troch dekádach od položenia základného kameňa Visegrádskej skupiny ako jedinečnej regionálnej platformy nie je na škodu rozmeniť tento krátky úryvok z Visegrádskej deklarácie na drobné. A zamyslieť sa nad tým, či sme pripravení nasledovať tieto slová aj naďalej.

Funkčný pôdorys
Keď sa obzrieme späť, nepochybne najdôležitejšou métou bola demokratická a ekonomická transformácia, ako aj budúce členstvo v Európskej únii a Severoatlantickej aliancii. Tento cieľ sme úspešne splnili, hoci rozdielnym tempom.
Áno, bolo to Slovensko, ktoré v tom čase zaostávalo, a boli to ostatné krajiny V4, ktoré mu najskôr kritickými postojmi k obdobiu "čiernej diery v Európe" nastavili spolu s mnohými ďalšími zrkadlo a neskôr pomohli stratu dohnať. Aj vďaka tomu sa po naplnení európskych a euroatlantických integračných snáh podarilo zachovať Visegrádsku štvorku (V4) ako jeden z najdôležitejších formátov našich vzťahov.
Okrem toho netreba zabúdať na to, že budovanie demokracie, rozvoj slobôd a prihlásenie sa k hodnotám zjednotenej Európy, nie sú samozrejmými ani nezvrátiteľnými procesmi. O ich zachovanie sa musíme ustavične usilovať, o čom nás bolestivo presvedčili dva totalitné režimy 20. storočia, ktoré sme spolu zažili a napokon aj porazili.

Fond je príkladom úspechu
V4 dodnes vytvára unikátny priestor na spoluprácu. Medzi úspechy možno zaradiť rozvoj občianskej spoločnosti, vzájomné spoznávanie kultúr, ale aj podporu výskumu či vzdelávania v réžii Medzinárodného vyšehradského fondu – dosiaľ jedinej "kamennej" inštitúcie V4, ktorá vznikla v roku 2000 z iniciatívy Slovenska a sídli v Bratislave.
Vďaka fondu sme už sprostredkovali tisícky štipendií pre študentov, lepšie sa spoznali a urobili nové hrubé čiary za časmi, keď sme boli ako národy rozhádané a v konflikte. Aj to svedčí o tom, že štyri rozdielne krajiny rôznej veľkosti, ekonomickej sily aj kultúry vedia dosahovať spoločné výsledky. V tom vidím obrovskú pridanú hodnotu V4.
Nezabúdajme ani na to, že dodnes vedieme pravidelný dialóg s krajinami Východného partnerstva a regiónu západného Balkánu a v EÚ patríme k najhlasnejším advokátom ich európskej budúcnosti. Vďaka našej historickej skúsenosti veľmi dobre rozumieme ich integračným snahám, výzvam aj hrozbám, ktorým čelia, a sme pripravení podeliť sa o skúsenosti.