Autor je bývalý vedúci delegácie EÚ v Líbyi v rokoch 2012 - 2013
Ján Kubiš sa stal osobitným veľvyslancom generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) pre Líbyu a vedúcim podpornej misie OSN (UNSMIL) v tejto krajine. Jeho prvoradou úlohou bude asistovať pri sceľovaní rozvráteného štátu. Aký je súčasný stav v Líbyi? Aké výzvy tam čakajú na najskúsenejšieho slovenského diplomata?
Dočasná vláda do decembra
Dňa 5. februára vznikla pri Ženeve za výdatnej pomoci OSN nová líbyjská exekutíva. Ide o dočasné vedenie, ktorého hlavnou úlohou bude vytvoriť vládu národnej jednoty a pripraviť rozdelený štát zmietajúci sa v chaose na parlamentné voľby, ktoré by sa mali uskutočniť v decembri.
Pre Líbyjčanov je tento rok nabitý významnými výročiami, ktoré v sebe nesú silný symbolický a emocionálny náboj - 70. výročie vzniku Líbye a desať rokov od zvrhnutia krutovlády Muammara Kaddáfího. Je to skutočný "make or break" moment v živote nesmierne bohatého štátu na ropu a zemný plyn. Štátu, ktorého obyvateľstvo sa za desať rokov občianskej vojny a bezvládia dostalo na úroveň Somálska.
Sprievodným zámerom negociačného procesu v réžii OSN bolo zároveň nahradiť hlboko zahniezdenú kleptokraciu novým nesprofanovaným výkonným orgánom. Počas uplynulých desiatich rokov sa v Líbyi odohrali tri dejstvá občianskej vojny, ktoré striedali obdobia bezvládia a nevydarených prímerí.
Dnes sa v Líbyi uskutočňuje najnovšia verzia zástupnej vojny - ozbrojený konflikt na diaľkové ovládanie, ktorý nemá pravidlá. Kým medzinárodne akceptovanú vládu v Tripolise podporujú Turecko, Taliansko a Katar, východ Líbye je pod mocenskou kuratelou Ruska, Egypta, Spojených arabských emirátov, Saudskej Arábie a Francúzska.
Ide o novodobý mocenský boj vedený sofistikovanými zbraňami a perfídnou diplomaciou.
Vytvorenie nového líbyjského vedenia svet privítal a rétoricky ho podporujú aj všetci zúčastnení od Moskvy až po Rijád. Napriek tomu je nepravdepodobné, že čerstvá autorita dokáže preklenúť inštitucionálne rozdiely líbyjskej reality a skoncovať v krátkom čase so zaužívanými praktikami frakcionárskych sporov v rámci jednej vlády.
Nové tváre a staré paradigmy
Nových lídrov zvolilo 75 predstaviteľov Líbyjského fóra politického dialógu. Vedenie pozostáva z trojčlennej prezidentskej rady a premiéra. Ministerským predsedom sa stal podnikateľ Abdelhámid Debeiba z mesta Misurata, ktorého rodina prišla k bohatstvu za 42-ročného vládnutia Kaddáfího. Predsedom prezidentskej rady je Mohamed Menfi, bývalý líbyjský veľvyslanec v Aténach.