SME
Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Líbya je indikátorom nového svetového neporiadku

Zlyhavajúci štát v severnej Afrike ponúka neodolateľné možnosti.

(Zdroj: SITA/AP)

Autor je bývalý vedúci delegácie EÚ v Líbyi v rokoch 2012 - 2013

Ján Kubiš sa stal osobitným veľvyslancom generálneho tajomníka Organizácie Spojených národov (OSN) pre Líbyu a vedúcim podpornej misie OSN (UNSMIL) v tejto krajine. Jeho prvoradou úlohou bude asistovať pri sceľovaní rozvráteného štátu. Aký je súčasný stav v Líbyi? Aké výzvy tam čakajú na najskúsenejšieho slovenského diplomata?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dočasná vláda do decembra

Dňa 5. februára vznikla pri Ženeve za výdatnej pomoci OSN nová líbyjská exekutíva. Ide o dočasné vedenie, ktorého hlavnou úlohou bude vytvoriť vládu národnej jednoty a pripraviť rozdelený štát zmietajúci sa v chaose na parlamentné voľby, ktoré by sa mali uskutočniť v decembri.

Pre Líbyjčanov je tento rok nabitý významnými výročiami, ktoré v sebe nesú silný symbolický a emocionálny náboj - 70. výročie vzniku Líbye a desať rokov od zvrhnutia krutovlády Muammara Kaddáfího. Je to skutočný "make or break" moment v živote nesmierne bohatého štátu na ropu a zemný plyn. Štátu, ktorého obyvateľstvo sa za desať rokov občianskej vojny a bezvládia dostalo na úroveň Somálska.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sprievodným zámerom negociačného procesu v réžii OSN bolo zároveň nahradiť hlboko zahniezdenú kleptokraciu novým nesprofanovaným výkonným orgánom. Počas uplynulých desiatich rokov sa v Líbyi odohrali tri dejstvá občianskej vojny, ktoré striedali obdobia bezvládia a nevydarených prímerí.

Dnes sa v Líbyi uskutočňuje najnovšia verzia zástupnej vojny - ozbrojený konflikt na diaľkové ovládanie, ktorý nemá pravidlá. Kým medzinárodne akceptovanú vládu v Tripolise podporujú Turecko, Taliansko a Katar, východ Líbye je pod mocenskou kuratelou Ruska, Egypta, Spojených arabských emirátov, Saudskej Arábie a Francúzska.

Ide o novodobý mocenský boj vedený sofistikovanými zbraňami a perfídnou diplomaciou.

Vytvorenie nového líbyjského vedenia svet privítal a rétoricky ho podporujú aj všetci zúčastnení od Moskvy až po Rijád. Napriek tomu je nepravdepodobné, že čerstvá autorita dokáže preklenúť inštitucionálne rozdiely líbyjskej reality a skoncovať v krátkom čase so zaužívanými praktikami frakcionárskych sporov v rámci jednej vlády.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nové tváre a staré paradigmy

Nových lídrov zvolilo 75 predstaviteľov Líbyjského fóra politického dialógu. Vedenie pozostáva z trojčlennej prezidentskej rady a premiéra. Ministerským predsedom sa stal podnikateľ Abdelhámid Debeiba z mesta Misurata, ktorého rodina prišla k bohatstvu za 42-ročného vládnutia Kaddáfího. Predsedom prezidentskej rady je Mohamed Menfi, bývalý líbyjský veľvyslanec v Aténach.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za Slovensko. Za Rusko. Brat za brata. Za slobodu. Za mier. (Protest strán Smer a Republika pred Prezidentským palácom 20. septembra 2022.)

Kým sa v opozícii formuje front Jednotného Ruska, vláda ani nedokáže vysvetliť, čo by znamenalo mať za suseda Rusko.


4m

Toto vyzerá výborne už od názvu.


5 h
Peter Schutz

Ústavná väčšina za september predišla úradníckemu scenáru.


20 h
Nataša Holinová

Nad Tatrou sa blýska, kauzu Búrka nástojčivo potrebujeme ukončiť.


20 h
SkryťZatvoriť reklamu