Autor je bývalý predák Solidarity a šéfredaktor denníka Gazeta Wyborcza
Niečo také sa ešte v Poľsku nestalo. Desiateho februára mnohé noviny a časopisy nevyšli, spravodajské weby zhasli a desiatky rozhlasových a televíznych staníc zastavili vysielanie.
Tridsať rokov po páde Berlínskeho múru, zrušení cenzúry a zrútení Sovietskeho zväzu poľská občianska spoločnosť znovu bráni neľahko vydobytú demokraciu pred štátom odhodlaným s ňou skoncovať.
Politiky, proti ktorým teraz poľské nezávislé mediálne tituly protestujú, ich robia rovnako zraniteľnými ako ich náprotivky v Rusku a Maďarsku.
Ako napokon verejne priznal podpredseda vlády Jaroslaw Kaczyński, faktický vládca Poľska, vzor si tento režim berie v Maďarsku premiéra Viktora Orbána. Aby sme teda rozumeli tichému protestu poľských médií, je dobré si pripomenúť maďarskú skúsenosť.

Demontáž demokracie sa začína médiami
Orbán, rozhodnutý skonsolidovať to, čo nazval „neliberálnou demokraciou“, sa po návrate k moci v roku 2010 spoľahol na „salámovú“ metódu, ktorú po druhej svetovej vojne vymyslel Mátyás Rákosi, prezývaný maďarský Stalin, aby nastolil komunistickú vládu.
V boji proti „triednemu nepriateľovi“ Rákosiho komunisti systematicky ukrajovali zo slobody inštitúcií, plátok po plátku, až nezostalo nič než fasáda. Orbán túto taktiku prispôsobil dvadsiatemu prvému storočiu a Kaczyński ho nasleduje.
Prvým ukrojeným plátkom, vtedy aj dnes, boli verejnoprávne médiá, ktoré sa zmenili na hlásnu trúbu Kaczyńského strany Právo a spravodlivosť (PiS). Oficiálni poľskí poskytovatelia spravodajstva dnes šíria vytrvalý prúd lží a ohovárania, pripomínajúci majstrov propagandy typu Josepha Goebbelsa a Andreja Ždanova.