Autorka je podpredsedníčka strany Dobrá voľba, bývalá predsedníčka Zahraničného výboru NR SR
Igor Matovič a jeho vláda v pondelok poškodili zahraničnopolitickú reputáciu a tým aj záujmy Slovenska viac ako Andrej Danko svojím rečnením v Štátnej dume a hlbokým predklonom v smere Moskvy od prvej do poslednej chvíle, čo zastával verejnú funkciu.
Prečo? Lebo Andrej Danko, súc aj predseda parlamentu, nikoho v zahraničí veľmi nezaujímal. Na rozdiel od pondelňajšieho pokútneho nákupu ruskej vakcíny slovenskou vládou, a to v priamom rozpore s pravidlami, ktoré sme si s partnermi v EÚ sami dohodli.
Pondelok vchádza do dejín ako deň, keď Igor Matovič poslúžil záujmom Kremľa viac ako Andrej Danko kedy dúfal.
Rozdeliť nás a vnútiť vlastné pravidlá
Problém je hneď dvojaký. V prvom rade je problematický samotný Sputnik V. Existuje síce šanca, že je skutočne účinnou prevenciou vírusu covid-19, nijaká relevantná a dôveryhodná inštitúcia (ako Svetová zdravotnícka organizácia, Európska lieková agentúra, dokonca ani Štátny úrad na kontrolu liečiv) jeho účinnosť však nepotvrdila.

Navyše, v prípade vakcíny, ako ktoréhokoľvek iného liečiva, je v rovnakej miere ako účinnosť dôležitá aj jej bezpečnosť. Aj tá najúčinnejšia vakcína môže mať vedľajšie účinky, ktoré sa nemusia prejaviť hneď, v budúcnosti však môžu zaočkovaným spôsobiť vážne zdravotné komplikácie, dokonca ohrozenie života.
Druhý, nemenej vážny rozmer problému je ten politický.
Naši politickí predstavitelia, predovšetkým minister zahraničných vecí a minister obrany, opodstatnene dlhodobo upozorňujú na podvratné pôsobenie ruskej propagandy ako súčasti nástrojov hybridnej vojny.
Ide o nástroje s extenzívnym pôsobením propagandy, používané predovšetkým s cieľom rozvrátiť jednotu a pravidlá, ktorými sa riadia štáty zjednotené v Európskej únii či v NATO.
Pre Rusko je logicky výhodnejšie rokovať s jednotlivými štátmi EÚ osobitne než s Úniou ako celkom, preto sa systematicky usiluje narušiť jej jednotu a vrážať klin medzi jej členov, kedykoľvek sa naskytne príležitosť.
Zakaždým, keď máme dočinenia s Moskvou, musíme mať tieto jej pohnútky na pamäti.
Je teda v priamom záujme Ruska pokúšať sa obísť jednotné postupy Únie (či NATO), spochybňujúc pravidlá i hodnoty, ktorými sa celok riadi. Predstavitelia Kremľa sa preto neúnavne pokúšajú na rôznych úrovniach a pri rôznych témach nadviazať kontakt s jednotlivými štátmi, vládami, jednotlivcami tak, aby títo boli naklonení rokovať mimo pravidiel s ruskou stranou v konkrétnostiach, od obchodných vzťahov cez politické otázky, od drobností až po významné témy.