Autor je humánny geograf, pôsobí na Metropolitnom inštitúte mesta Bratislava
Jednou z najdôležitejších povinností samospráv je vypracovávanie a plnenie bytových politík. Zabezpečovanie toho, aby ľudia mali strechu nad hlavou, by pritom malo byť ich najzákladnejšou prioritou vyplývajúcou zo skutočnosti, že právo na adekvátne bývanie je ľudským právom.

Práve dostupné nájomné bývanie je zásadné pre adresovanie rôznych problémov v mestách, ktoré sa v súčasnosti stupňujú ako následok rastúcich cien nehnuteľností či zhoršujúcej sa dopravnej situácie. Nie je to inak ani v Bratislave, ktorá sa dlhodobo nachádza hlboko pod európskym priemerom v poskytovaní dostupného nájomného bývania.
Na tento negatívny stav reaguje nová koncepcia mestskej bytovej politiky na roky 2021 - 2030, schválená mestským zastupiteľstvom koncom februára tohto roku. Koncepcia má opísať a zlepšiť súčasnú neuspokojivú situáciu v oblasti dostupnosti bývania, ktorá je dôsledkom dekád nevhodných štátnych a mestských bytových politík v Bratislave.
Aká je situácia s bývaním
Na ilustráciu mesto Bratislava vlastní menej ako jedno percento bytov v celkovom bytovom fonde na území mesta, pričom Brno vlastní až pätnásť percent z počtu bytov a Viedeň má vo svojom priamom vlastníctve až štvrtinu bytov v meste.
Ako vyplýva z analýz mesta, dostupnosť bývania v Bratislave sa zároveň rapídne zhoršuje, čo je do veľkej miery dôsledok zvyšujúcich sa cien nehnuteľností, v priemere takmer o tretinu v porovnaní s rokom 2014. V súčasnosti priemerný Bratislavčan či Bratislavčanka míňajú 37 percent svojej mzdy na domácnosť.
Štandardným ukazovateľom uspokojivej dostupnosti bývania je pritom to, keď celkové výdavky na domácnosť nepresahujú 30 percent celkového príjmu obyvateľov.
Kúpa nehnuteľnosti financovaná hypotékou sa zároveň stala vďaka dlhodobo nízkym úrokovým sadzbám často ekonomicky výhodnejšou alternatívou k nájmu, čo výrazne znevýhodňuje nízkopríjmové domácnosti, mladé rodiny a jednotlivcov či obyvateľov z iných miest, ktorí tvoria významnú zložku pracovnej sily v službách, výrobe či v zdravotníctve a školstve.
Na to, aby Bratislava bola dlhodobo mestom s kvalitným vzdelávaním, so službami a zdravotníctvom, musí vytvoriť podmienky pre atraktívny, dostupný a pohodlný život pre všetkých. Dostupné nájomné bývanie je prvým krokom k zvýšeniu úrovne života v meste.