Autor je bývalý poslanec NR SR
Poznám jednu mladú dámu. Má za sebou tri doktoráty a dlhé obdobie práce v zahraničí na špičkovom biomedicínskom pracovisku.

Pred rokom sa vrátila domov. Namiesto toho, aby sedela na home office a cez facebook nadávala Matovičovi, robí popri zamestnaní veľa osvetovej a dobrovoľníckej činnosti súvisiacej s covidom.
Pred mesiacom sa mi priznala, že i tak má pocit viny. Mohla by vraj robiť viac a tak sa prihlásila ako dobrovoľníčka do nemocnice.
Takýto rozhovor človeka zobudí. Buď sa môže vyhovárať, že má doma dve deti a v počítači práce ako na kostole. Alebo si dať úlohu, hoci aj malú, ktorá môže niekomu pomôcť.
Spolu so štyrmi kolegami z oblasti IT, zdravotníctva a komunikácie sme za ostatný mesiac pripravili stránku s personalizovanými radami a odporúčaniami CovidHelper.sk. Ako dobrovoľnícky projekt pre širokú verejnosť.
Aby ľudia nemusel googliť
Hoci od začiatku pandémie prešiel už jeden rok, stále platí, že ak dostanete covid, poriadne sa zapotíte pri hľadaní zrozumiteľnej a individualizovanej informácie, aký vážny je váš stav, ako sa liečiť doma či kedy ísť do nemocnice.
Praktickí lekári sú preťažení a mnohí pacienti bežia do nemocnice už pri prvom zakašľaní. Iných, naopak, privezú vo veľmi vážnom stave, keď môže byť neskoro. Oficiálne malo u nás covid potvrdený 300-tisíc ľudí – reálne je to dva- až trikrát toľko.
CovidHelper.sk vychádza z oficiálnych a potvrdených zdrojov: prešli sme slovenské štandardné terapeutické postupy, rady českej spoločnosti všeobecného lekárstva, ale aj najlepšie britské a americké zdroje. Radili sme sa s lekármi, výskumníkmi a zdravotníckymi informatikmi. Výsledkom sú rady na domácu liečbu.