SME
Pondelok, 6. február, 2023 | Meniny má Dorota

Malý slovník pojmov pre dezolátov (píše Michal Havran)

Liberalizmus sa nedá liečiť exorcizmom.

Ilustračné foto. (Zdroj: SITA/AP)

Autor je teológ a spisovateľ

Vo viere, že nasledovný slovníček, skladný a prehľadný, nájde svoje miesto na cloude každého diskusiechtivého občana, predkladáme s pokorou a v dobrej viere láskavému a dobrosrdečnému obyvateľstvu, plnému túžby po poznaní a sebazdokonaľovaní, niekoľko základných termínov, ktoré sú v týchto dňoch rovnako dôležité ako akcie na dezinfekčné prostriedky v tajomnom kalendári Lidlu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Neomarxizmus

Neomarxizmus pochádza zo slovenského slangového „neondi sa“, ktorý je synonymom láskavého povzbudenia. („Neondi sa, však sú to iba buzeranti.“ Z policajnej správy o zásahu príslušníkov polície na Gay pride Bratislava 2013, vydavateľstvo Policajný kynológ).

Neomarxizmus je v širšom vnímaní považovaný za zombie ideológiu pôvodne mŕtveho marxizmu a novým pokusom boľševikov ovládnuť telá a mysle zbožnej populácie.

Medzi jeho zákerné metódy patrí šírenie bludu o rovnosti práv všetkých a pokus o nastolenie diktatúry kognitívneho proletariátu. Šíri sa, našťastie pre spoločnosť, v nezrozumiteľných textoch teplých Francúzov a teda nepredstavuje skutočnú hrozbu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Liberalizmus

Matka a otec všetkých zločineckých režimov. „Keď vyhráme, nastolíme taký liberalizmus, že sa z toho po...“ (List Adolfa Hitlera Josifovi Stalinovi, 1932, Štátny archív NDR).

Liberalizmus sa nedá liečiť exorcizmom, predstavuje posledné, agonizujúce štádium posadnutnosti. Liberál prichádza na svet nie jesť, ako hovorí stará múdrosť, ale všetko zničiť. Špeciálne je vysadený na zvrhlú predstavu rovnosti, no tým sa otcovstvo marxizmu končí.

Nestačí mu, že vyvolal dve vojny, zaviedol pravidelnú školskú dochádzku a priznal ženám volebné právo. Pokúša sa ovládnuť svet, pretože v jeho pozadí stále pracuje židovská nomenklatúra, ktorá napriek všetkej snahe prežila pogromy a pokúša sa odvrátiť spoločnosti k túžbe po osobnom šťastí, ktoré nemá čo robiť v krajinách zaťažených hriechom.

Liberalizmus je pokračovaním starosvetských heretických hnutí. S katarmi, husitmi a všeobecne inými satanskými sektami ho spája neschopnosť podriadiť sa rozumnému svetu, v ktorom sme za trest uviazli.

Neoliberalizmus

Novotvar spojený s anglosaskou ekonomickou reformáciou, ktorá mala na ľudstvo podobný vplyv ako klimatická kríza. V slovníku sa ocitá nechtiac, pravdepodobne vďaka podobnosti s „neondimarxizmom“.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Sliacky).


14m
Ilustračné foto

Poslanci čoskoro rozhodnú, či sa prikloníme k nedeli ako dňu pre rodinu, alebo k americkému modelu konzumu.


5 h

Aký krásny, ústretový kompromis.


6 h
Soňa Jánošová

Možností je veľa, no zákaz je najistejší.


6 h
SkryťZatvoriť reklamu