Autor je bývalý poslanec NR SR
Volá sa to omerta, zákon mlčania. Mafiáni sa navzájom neudávajú. Chlap je ten, kto vydrží trest a zostane súčasťou rodiny. "Rodina" sa postará o jeho najbližších, kým je za mrežami a po prepustení môže pokračovať na ešte vyššej pozícii.

V južnom Taliansku je omerta súčasťou širšej kultúry nedôvery k štátu, ktorý je považovaný za dobyvateľa.
Organizovaným zločineckým skupinám však dnes často chýba dostatočne silná súdržnosť. A tak omerta väčšinou sústredený útok štátu nevydrží. Stačí jeden "kajúcnik" a celá stavba sa môže zrútiť ako domček z karát. S pomocou obrátených mafiánov nakoniec prokurátori na Sicílii i v New Yorku rozložili aj tie najsilnejšie zločinecké skupiny.
Prezidentská omerta
Hlavy politickej mafie sú v porovnaní s tradičnými zločineckými skupinami vo zvláštnej situácii. Na jednej strane každý ich krok ostro sledujú médiá, občania aj orgány činné v trestnom konaní. Majú však v ruke aj postavenie a právomoci, o akých krstní otcovia len snívajú.
Prokuratúra vyšetrovala desiatky spolupracovníkov a rodinných príslušníkov Donalda Trumpa pre odozrenia siahajúce od spolupráce s Ruskom až po korupciu. Oni aj vyšetrovatelia vedeli, že prezident má v ruke moc kedykoľvek stíhanie zastaviť, prípadne aj po odsúdení udeliť milosť.
To podozrivým dávalo silnú motiváciu nezradiť Donalda a jeho účasť na trestnej činnosti - dokonca ani vtedy, keď čelili väzeniu za už preukázané zločiny. Silným povahám sa to vyplatilo.