Hildegard Ó Riain je veľvyslankyňou Írskej republiky v SR
Každý rok 17. marca Íri a ich priatelia z celého sveta oslavujú Deň svätého Patrika. Zelená farba je v tento deň v kurze a odráža typickú írsku zelenú krajinu. Na Slovensku tento rok "zazeleníme" rekordný počet pamätihodností, po prvýkrát vrátane Bardejova a Martina.
Na zeleno vysvietime tiež Ecorec, inovatívnu írsku spoločnosť v Pezinku, ktorá spracúva nerecyklovateľný odpad na alternatívne palivo a pomáha tak znižovať emisie na Slovensku.
Bez opatrení v oblasti zmeny klímy však Írsko nebude také zelené ako teraz. V roku 2021 írska vláda prijala konkrétne a ambiciózne ciele pre rýchlejšie a spravodlivejšie opatrenia v oblasti klímy. Dohodli sme sa, že sa budeme usilovať o priemerné ročné zníženie celkových emisií skleníkových plynov v období 2021 - 2030 o sedem percent a do roku 2050 na čistú nulu - ambície, ktoré sú v súlade so slovenskými cieľmi.
To všetko je odpoveďou na to, čo od nás naši občania požadujú. V rokoch 2016 - 2018 združilo takzvané občianske zhromaždenie v rámci experimentu s participatívnou demokraciou 99 občanov zo všetkých oblastí života, aby uvažovali o zložitých otázkach verejnej politiky vrátane zmeny klímy.
“Írsko je v súčasnosti nestálym členom Rady bezpečnosti OSN. Zaviazali sme sa, že sa budeme usilovať o zahrnutie zmeny klímy do diskusií na tomto fóre.
„
Odporúčania zhromaždenia týkajúce sa zmeny klímy boli podstatne ambicióznejšie ako všetko, čo prešlo predtým, a položili základ našej súčasnej činnosti.
V Írsku si uvedomujeme, čo všetko je v stávke. Zmena klímy ovplyvňuje a bude ovplyvňovať našu biodiverzitu, poľnohospodárstvo, vodné zdroje a pobrežné prostredie.
Súčasťou nášho záväzku na dosiahnutie cieľov trvalo udržateľného rozvoja je prísľub, že do roku 2030 Írsko zdvojnásobí percentuálny podiel výdavkov na rozvojovú pomoc na financovanie opatrení v oblasti zmeny klímy a tie sa stanú kľúčovou aktivitou.
Dôraz na opatrenia v oblasti klímy v rámci cieľov trvalo udržateľného rozvoja je spôsob, ako si pripomenúť, aké ďalekosiahle môžu byť dosahy zmeny klímy na všetky aspekty života človeka - pokiaľ ide o hospodársky rast, dôstojné pracovné miesta, naše oceány a ekosystémy a spôsob, akým konzumujeme a pestujeme.
Írsko je v súčasnosti nestálym členom Rady bezpečnosti OSN. Zaviazali sme sa, že sa budeme usilovať o zahrnutie zmeny klímy do diskusií na tomto fóre.
Naše úsilie už začína transformovať naše regióny a mestá, a to aj prostredníctvom rozvoja cyklistických chodníkov a zelených ciest po celej krajine. Investujeme viac do obnoviteľnej energie vrátane veternej energie na pobreží a na mori. Zrýchľujeme elektrifikáciu dopravného systému v Írsku a dovybavujeme domácnosti.
Spolu so Slovenskom a ďalšími našimi partnermi v EÚ sme privítali Európsku zelenú dohodu, plán Európskej komisie urobiť z Európy prvý klimaticky neutrálny kontinent do roku 2050 a zároveň zvýšiť konkurencieschopnosť európskeho priemyslu a zabezpečiť spravodlivý prechod pre regióny a pracovníkov, ktorých sa tieto zmeny dotknú.
Budeme spolupracovať so Slovenskom na dosiahnutí týchto cieľov v záujme našich občanov a našej planéty.
Autor: Hildegard Ó Riain