SME
Streda, 1. február, 2023 | Meniny má Tatiana

Prečo by sme sa mali usilovať mať úroveň?

Stále dedíme národnú rozprávku o Slovákoch ako plebejcoch.

Igor Matovič sa stretol s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. (Zdroj: SME - MARKO ERD)

Autorka je bývalá herečka, diplomatka a politička, vedie spolok Živena

Nakoniec, prečo by sme mali mať úroveň? Mali sme ju niekedy v poslednom storočí? Čo žijem, tak si dovolím tvrdiť, že nie.

Ako dieťa si pamätám Bacílka, arogantného nevzdelaného „hňupa“, ktorý si vyhrnul rukávy a pracoval na zničení prvorepublikových spôsobov správania sa, ktoré doteraz obdivujeme v starých filmoch s Oldřichom Novým, teda Čechom, ktorých sme potom hnali domov v 1939.

Prezident ČSSR Novotný, ktorého fotografia visela na stene našej triedy roky, bol necitlivý hulvát a Slovensko to poriadne pocítilo. Kôlu v plote sa radšej vyhnem, nepotrebuje komentár, ale môžem na súkromnej audiencii porozprávať desiatky prešľapov Vladimíra Mečiara v zahraničí, ktoré som musela ako veľvyslankyňa žehliť a ktoré „naši“ aj dnes opakujú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Slota, Ľupták, Mezenská, Kuffa, ku ktorým sa pridáva bývalý predseda vlády Fico...

Kedy sme teda mali aspoň nejakú slušnejšiu úroveň viac ako pár rokov? Sem-tam sa objavil nejaký „slušniak“, pre mňa to bol minister financií Mikloš, ktorého sme však hneď poslali niekam, obhádzali blatom a okrem toho nás strašne nudil tými svojimi odbornými rečami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Odmietame nudných slušniakov, nech vládnu zábavní hulváti

Priznajme si, že sa doma v „našom smrádočku“ cítime dobre. Inak by sme si ho predsa opakovane v slobodných voľbách nevolili.

A že sa nevieme zmestiť do kože ani v zahraničí? Nevídali. Byť slušný sa už predsa nenosí. Prezident Trump bol pašák, Johnson klamár a bývalý francúzsky prezident to teraz dostal natvrdo. Byť slušný je predsa passé už od čias Bukowského a Ferligettiho, nie?

Urobme si selfie s vulgárnym gestom, veď je to do popuku. Krajinou sa ozýva - tak kde, vy vychovanci, vidíte príklady? Zmierte sa konečne s tým, že byť vulgárny je cool. To vedia už aj mamičky s malými deťmi na facebooku.

Ale naozaj chceme byť všetci Martinkou z Turca, ktorú nám dlhé týždne predkladali naše obrazovky, aby sme sa na nej, chudere, zabávali a brali si z nej popritom príklad? Naozaj nám nezáleží na budúcnosti, na povesti, na úrovni nášho života, na našich deťoch?

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Za Slovensko. Za Rusko. Brat za brata. Za slobodu. Za mier. (Protest strán Smer a Republika pred Prezidentským palácom 20. septembra 2022.)

Kým sa v opozícii formuje front Jednotného Ruska, vláda ani nedokáže vysvetliť, čo by znamenalo mať za suseda Rusko.


4m

Toto vyzerá výborne už od názvu.


5 h
Peter Schutz

Ústavná väčšina za september predišla úradníckemu scenáru.


20 h
Nataša Holinová

Nad Tatrou sa blýska, kauzu Búrka nástojčivo potrebujeme ukončiť.


20 h
SkryťZatvoriť reklamu