Dvadsiateho prvého marca 2021 uplynie rok od nástupu vlády Igora Matoviča. Svoje prvé narodeniny zažíva vládna koalícia uprostred hlbokej krízy.

Štvorkoalícia, ktorá sa sformovala po voľbách 2020 a po rokoch vymenila vládne zoskupenia uplatňujúce korupčno-klientelistický výkon moci, prišla s ambicióznym programom zmien. Mal priniesť boj s korupciou, reformu justičného systému, jednoznačné potvrdenie proeurópskeho a proatlantického smerovania krajiny, riešenie sociálno-ekonomických problémov, zlepšenie situácie v zdravotníctve, školstve, ochrane životného prostredia i poľnohospodárstve.
Prvý rok vlády zásadným spôsobom poznamenala pandémia. Priniesol však viaceré pozitívne výsledky: polícia, prokuratúra i súdnictvo majú rozviazané ruky a vďaka tomu sa dosiahol významný posun v očistení štátu od mafiánskych praktík. K pozitívam patrí aj spôsob výmeny vedenia generálnej i špeciálnej prokuratúry, nové zloženie Súdnej rady, rozbehnutie reformy súdnictva.
Treba tiež vyzdvihnúť presadenie jednoznačnej euroatlantickej orientácie Slovenska a schválenie bezpečnostnej a obrannej stratégie štátu.
Vo fungovaní vládnej koalície sa však prejavilo aj mnoho negatívnych tendencií, ktoré ovplyvnili spôsob vládnutia. Kľúčovým nedostatkom je nedodržiavanie elementárnych pravidiel efektívneho vládnutia, riadenie formou mikromanažmentu, chaotická komunikácia.
Výsledkom je zdĺhavé prijímanie rozhodnutí, navyše polovičatých a nejednoznačných. Zápas s pandémiou kabinet Igora Matoviča nezvládol. Slovensko sa tak v januári a februári 2021 stalo krajinou s najvyšším počtom úmrtí a hospitalizovaných osôb na počet obyvateľov.
Zodpovedná za vládnutie je celá vláda
V doterajšom vládnutí vidíme aj ďalšie nedostatky, ku ktorým patria predovšetkým:
Oslabená komunikácia nielen vnútri vlády a vládnej koalície, ale aj v rámci parlamentu a smerom k verejnosti, ktorá je spojená s obmedzovaním princípov otvoreného vládnutia.
Obchádzanie participatívnych princípov pri predkladaní legislatívnych zmien (priestor pre verejnú diskusiu, ak vôbec, až v čase oficiálneho pripomienkového konania a často len prostredníctvom hromadnej pripomienky).
Ministerský štýl fungovania vládnej koalície, tzv. rezortizmus, plnenie úloh príslušného odvetvia bez dostatočného vzájomného prepojenia. To odporuje požiadavke, že vláda má rozhodovať v zbore a niesť spoločnú zodpovednosť.