SME
Pondelok, 6. február, 2023 | Meniny má Dorota

Obchod s otrokmi je stále mimo záber

Prečo si v Európskej únii pripomínať Deň pamiatky obetí obchodu s otrokmi.

Demonštranti hádžu sochu obchodníka s otrokmi Edwarda Colstona do vody. (Zdroj: SITA/AP)

Autor pôsobí v Ústave orientalistiky SAV

Záujemcovia a záujemkyne o dejiny Európy dnes nemajú problém vybrať si zo širokej ponuky pekných kníh, ktoré mapujú históriu nášho „starého kontinentu“. Za posledný rok sa však opäť objavujú hlasy, ktoré upozorňujú, že v týchto knihách často chýba jedna dôležitá kapitola - obchod s africkými otrokmi cez Atlantik v 16 - 19. storočí.

Každý rok 25. marca si svet pripomína Deň pamiatky obetí otroctva a transatlantického obchodu s otrokmi. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o pamätný deň, ktorý sa týka najmä Afričanov alebo afroamerických komunít. Je to však deň aj na zamyslenie, akú úlohu zohrala v obchode s otrokmi Európa, a naopak, akú úlohu zohral obchod s otrokmi pre Európu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dnes to znie možno neuveriteľne, ale medzi 16. až 19. storočím boli africkí otroci na európskych obchodných lodiach v Atlantiku úplne bežným obchodným tovarom. V rovnakom období, keď v Európe prebiehal vek humanizmu a osvietenstva, lodenice vo francúzskych, holandských či britských prístavoch riešili problém, ako postaviť loď schopnú previesť cez Atlantik viac ako 700 otrokov z Afriky naraz.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Podľa doterajších zistení historikov prepravili v tomto období európski obchodníci cez Atlantický oceán do Ameriky viac ako 12 miliónov afrických otrokov.

Išlo najmä o mladých zdravých mužov, ktorí smerovali predovšetkým na európske plantáže cukrovej trstiny v južnej Amerike a na ostrovoch v Karibskom mori. Organizovali ho obchodné spoločnosti z Portugalska, Španielska, Francúzska, Veľkej Británie, Holandska, ale aj Dánska či Švédska a neskôr aj zo Spojených štátov amerických.

Vzhľadom na trvanie a počet obetí išlo o najväčší obchod s ľuďmi v dejinách.

Cukor z Ameriky a svaly z Afriky

Otroctvo, samozrejme, existovalo u afrických spoločností dávno pred tým, ako k pobrežiu západnej Afriky priplávali prví Európania. Po stáročia sa zo subsaharskej Afriky vyvážali cez Saharu do islamských krajín pri Stredozemnom mori. Rovnako sa tak celé stáročia africkí otroci predávali na východnom pobreží Afriky pri Indickom oceáne.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Poslanci čoskoro rozhodnú, či sa prikloníme k nedeli ako dňu pre rodinu, alebo k americkému modelu konzumu.


4 h

Aký krásny, ústretový kompromis.


5 h
Soňa Jánošová

Možností je veľa, no zákaz je najistejší.


5 h
Peter Schutz

Úplný presun moci do parlamentu prináša bezuzdný populizmus.


5 h
SkryťZatvoriť reklamu