SME

Prečo ľudia oslavujú vojnových zločincov a čo s tým

Nestavajte pomníky Tisovi, Slovensko má na viac.

Slovenský panteón v Čakajovciach, medzi dejateľmi je aj vojnový prezident Jozef Tiso. (Zdroj: SME - JOZEF JAKUBČO)

Bytča, Čakajovce, Hlboké nad Váhom, Oščadnica, Rajec, Varín, Žilina. Sedem známych mien medzi stovkami bodiek na mape sveta podľa Leva Golinkina.

Do USA prišiel v roku 1991 ako deväťročný chlapec, malý utečenec z Ukrajiny, kde v čase jeho odchodu ešte vládla sovietska diktatúra. Svoju cestu neskôr opísal v knihe, ktorá v češtine vyšla pod názvom Batoh, medvěd a osm kartonů vodky.

Po ukrajinskej revolúcii v roku 2014 si spoza oceánu začal všímať, ako sa v jeho bývalej domovine rozpína "bielenie histórie". Napríklad stavaním nových pomníkov nacistickým kolaborantom. Na podobné tendencie narazil aj v iných krajinách bývalého východného bloku, obzvlášť v Litve, Lotyšsku, Poľsku či Chorvátsku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Golinkin, ktorý sa už predtým vo svojich textoch zaoberal krajnou pravicou, videl aj ako sa z novopostavených monumentov stávajú instantné pútnické miesta pre mladých uniformovaných mužov s pochodňami zo supermarketu.

„Bolo by chybou iba sa prizerať, ako nám pred očami pretvárajú históriu,“ hovorí Golinkin, ktorý si napriek tomu nemyslí, že problematické sochy treba za každú cenu odstrániť a skôr sa prikláňa k tvorivým riešeniam. Ako autor a reportér prišiel so svojskou odpoveďou – dokumentuje a mapuje pomníky nacistickým kolaborantom na celom svete, s pomocou miestnych novinárov a aktivistov v jednotlivých krajinách.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Doteraz sa mu podarilo zhromaždiť databázu 320 pamätníkov, sôch a názvov ulíc v šestnástich krajinách sveta. Publikoval ju 27. januára tohto roku, v deň, keď si svet pripomína obete holokaustu. V sprievodnom článku opísal aj znepokojivý trend: väčšina zo sôch a pamätných tabúľ, ktoré označil na svojej mape, bola postavená za ostatné dve desaťročia.

„Nielenže na holokaust zabúdame, ale ho aj prekrúcame historickým revizionizmom, ktorý z vrahov robí hrdinov,“ povedal Golinkin.

Pri čísle 320 sa jeho práca ešte zďaleka nekončí. Golinkin priznáva, že krajiny s komplikovanými príbehmi má ešte pred sebou – napríklad Taliansko. Dáva si totiž záležať na tom, aby pri dokumentovaní pomníkov odlíšil monumenty s umeleckou, architektonickou a historickou hodnotou od tých, ktoré vznikli v bližšej minulosti.

Osobitnou kategóriou sú hroby – „tie treba nechať na pokoji“.

Najmä na východe

Golinkin zatiaľ zdokumentoval 16 krajín na celom svete. V Európe na jeho mape jasne vidno hranicu, ktorá takmer presne kopíruje niekdajšiu železnú oponu. Územie na východ od nej je doslova posiate pomníkmi nacistických kolaborantov.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C7UJ8 na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu