Autor je odborársky funkcionár a zakladateľ OZ Pracujúca chudoba
V súčasnosti chystaný rozsiahly experiment so skracovaním pracovného času, ktorý chystajú v Španielsku, spustil znova rôzne reakcie, od pozitívnych cez zavádzajúce až po poplašné.

Poplašnými rečami a pozitívnymi reakciami sa v zásade netreba zaoberať. Problémom je šírenie mýtov a zavádzaní.
O akejkoľvek zmene treba diskutovať a úplne najlepšie odpovede nám dajú výsledky skutočných experimentov.
Kto experimentoval
Častým protiargumentom je tvrdenie, že doterajšie experimenty sa robili vo firmách, kde zamestnanci pracujú kreatívne a ich výkon nie je závislý od odpracovaných hodín. A rovnako sa hovorí, že to bude možné, len ak sa adekvátne znížia mzdy.
Nie je to celkom tak. Väčšina experimentov v poslednom období prebehla vo firmách so zamestnancami, ktorí pracujú kreatívne, ale nie je pravda, že všetky. Problémom je, že firmy, ktoré nepracujú v kreatívnejších sektoroch, sú omnoho opatrnejšie, aby takéto experimenty realizovali.
Opravovňa áut aj domov dôchodcov
No uskutočnili sa a boli úspešné. Švédske serviscentrum Toyoty zrealizovalo experiment už pred viac ako desaťročím. Automechanici opravujúci autá odvtedy nerobia osem hodín denne, ale len šesť, bez zníženia miezd.
Firma najala dvojnásobný počet robotníkov, rozdelila ich do dvoch skupín a v týždňovej frekvencii sa striedajú v dvoch zmenách, rannej a popoludňajšej. Serviscentrum je vďaka tomu otvorené denne nie osem, ale dvanásť hodín.