SME
Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Očkovanie ako rýchlotest racionality

Dnes sa menej bojuje oceľou a viac dezinformáciami. A vakcínami.

O spoločnosti (týždenný newsletter). (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Autorka je režisérka

S väčšinou ľudí sa stačí trochu opiť a vy viete, čo je v nich skryté. Či sú to v podstate povahy prívetivé alebo hašterivé, či obsahujú agresiu alebo sklon k sebaľútosti. Jeden večer a máte jasno.

Podobne komplexný pohľad poskytuje súčasná celosvetová kampaň očkovania proti covidu-19. Pár týždňov a my môžeme ako na dlani sledovať, aký majú celé milióny ľudí vzťah k vedeckému poznaniu, ako dôverujú autoritám, kde hľadajú informácie a či v ich médiách pracujú kriticky mysliaci ľudia.

A môžeme to sledovať aj na jednotlivcoch z nášho okolia.

Keby v skutočnosti nešlo o naše životy, bolo by to vtipnejšie.

Pokusné králiky a zázračný Sputnik V

Uprostred noci a intenzívnej nevoľnosti stojím v kúpeľni, lomcuje mnou zimnica a bolia ma všetky kosti. Uvažujem, či sa mám ísť schúliť pod perinu alebo sa radšej v horúčke ďalej triasť tam, kde som, lebo čo keď budem vracať. Som po prvej dávke vakcíny od Astra Zeneca a moje telo reaguje ako z príbalového letáku.

Mám z toho radosť. A som vďačná. Vďačná, že som mohla byť očkovaná, že som o krok bližšie k životu bez strachu z toho, že ochoriem alebo že nakazím niekoho blízkeho. Viem, aký je to pocit dusiť sa. Mám astmu.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

„My sa nikto v rodine zaočkovať nedáme. Nie sme pokusné králiky,“ povedala mi nedávno nečakane moja známa. „Celé je to podvod farmaceutických firiem, kopa ľudí po očkovaní zomiera a bohvie, čo v tých striekačkách je.“

Priznám sa, že mi na chvíľu vyrazila dych. Keďže sa nechodím hádať na diskusné fóra a nepresviedčam ľudí, ktorých nepoznám, nebola som pripravená na tento druh svetonázoru. Má vôbec zmysel odpovedať?

Potom sa predsa len odhodlám a so všetkou vľúdnosťou hovorím, že len vďaka očkovaniu nám deti nezomierajú na detskú obrnu a pravé kiahne, že toto očkovanie pred nami šťastne prežili milióny Američanov, Britov a Izraelčanov a na záver poviem, že aj môj muž, švagriná, aj švagor, všetko dobre informovaní a skúsení lekári, sú už zaočkovaní a dali zaočkovať aj rodičov.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Vico).


1 h
Nataša Holinová

Nahrávky z poľovníckej chaty budú mať výpovednú hodnotu už naveky.


6 h
Profesor Lev Bukovský na fotografii z roku 2005.

Slobodne myslieť a konať. To je odkaz Leva Bukovského.


Miroslav Pollák 6 h
Násilie v domácnosti

Dve ženy sedeli za stolom a hovorili o násilí, alebo hrozivé omyly poslankyne Hatrákovej.


Ida Želinská a 2 ďalší 10 h
Skryť Zatvoriť reklamu