SME
Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

A teraz tu máme horthyátko, akéhosi Gyimesiho (píše Michal Havran)

Prečo dostáva väčšie kompetencie?

György Gyimesi (uprostred). (Zdroj: TASR)

Autor je teológ a spisovateľ

Už sme popritom všetkom zabudli, že niektoré veci sa nemenia k lepšiemu. Keď sme si mysleli, že sa nám podarí mať priateľské a bratské vzťahy s Maďarskom, pretože nikto nebol tak dlho s uhorskými dejinami spätý ako obyvatelia súčasného Slovenska, nikto sa storočia netrápil v bojoch a bitkách proti Osmanskej ríši a Habsburgovcom, nikto sa tak dôkladne nestal potomkom slovensko-maďarského sveta ako my.

Zabudli sme aj na privolávačov vojny, Slotu, ktorý chcel útočiť "do tankoch" na Budapešť, keď bol obvyklým spôsobom ožratý. Takmer sme zabudli na Kaliňákovu drzosť v prípade Hedvigy Malinovej, ale aj na korvínovský čierny pluk s hnedým obsahom na zápasoch DAC, protesty členov Jobbiku proti slovenským majiteľom domov v Rajke.

Našou Veľkonočnou dohodou bola porážka Mečiara a jeho sluhov ochotných riskovať vojenský konflikt v čase, keď sme neboli spojencami a zachránila nás pravdepodobne vojna v Juhoslávii, pretože ľudia opäť videli, ako sa končia sprosté pokriky na štadiónoch a predstavy nacionalistov o tom, že ich krv je hodnotnejšia ako krv ich susedov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nezastupuje Maďarov, ale Orbána

A teraz tu máme horthyátko, akéhosi Gyimesiho s dvetisíc preferenčnými hlasmi, ktorý sa zrejme cíti ako budúci protektor Horného Uhorska.

Mladý človek z juhu útočí na demokratické inštitúcie a na ich predstaviteľov henleinovským slovníkom nie z pozície demokrata, ale z postúry obdivovateľa Orbána, ktorý k slobodným inštitúciám žiadnu úctu nemá.

Žiada sa povedať, že Gyimesi nie je predstaviteľom Maďarov, že nemá nič spoločné s maďarsko-slovenskou kultúrou juhu, vzácnym civilizačným endemitom, ktorý nám dodnes pripomína uhorské dejiny.

Je predstaviteľom Viktora Orbána. Viktora Orbána, ktorý zničil slobodné médiá, ničí kultúru, ničí vzdelanie. Orbána, ktorý riadi krajinu spolu so svojím gangom oligarchov a príbuzných, Orbána, ktorý urobil z Maďarska hanbu Európy, Orbána, ktorý polieva peniazmi juh a východ, ktorý má konfliktné vzťahy so všetkými susedmi vrátane Ukrajiny.

Orbána, za ktorého sa na kúpaliskách v Maďarsku začali objavovať muži s copmi z fúzov a kerkami chránených vtákov na pleciach s runovými nápismi, ktoré nie sú runovými, ale o to debilnejšie pôsobia.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Za toho Viktora Orbána, kvôli ktorému odchádzajú z krajiny tisíce mladých ľudí, Orbána, ktorý vedie otvorene antisemitské kampane a nadväzuje tak na Horthyho, Orbána, ktorý robí všetko preto, aby bol tvárou V4 a ženie svojich partnerov do frontálneho konfliktu s európskymi krajinami.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Vico).


5 h
Nataša Holinová

Nahrávky z poľovníckej chaty budú mať výpovednú hodnotu už naveky.


10 h
Profesor Lev Bukovský na fotografii z roku 2005.

Slobodne myslieť a konať. To je odkaz Leva Bukovského.


Miroslav Pollák 11 h
Násilie v domácnosti

Dve ženy sedeli za stolom a hovorili o násilí, alebo hrozivé omyly poslankyne Hatrákovej.


Ida Želinská a 2 ďalší 14 h
Skryť Zatvoriť reklamu