Péter Krekó je riaditeľ budapeštianskeho think tanku Political Capital Institute a analytik CEPA
Daniel Milo je analytik GLOBSEC-u
Tridsať rokov po rozpade Sovietskeho zväzu a nástupu demokracie v strednej a východnej Európe sa vo veľkej časti regiónu opäť objavuje strašidlo agresívneho Ruska.

Nedávna koncentrácia jednotiek ruskej armády blízko ukrajinských hraníc a presun ruského vojenského materiálu smerom k hraniciam členských štátov Európskej únie, Estónska a Lotyšska, vzbudili hlasné odsúdenie medzinárodnou komunitou – USA, Veľká Británia, Francúzsko, Nemecko a NATO vyjadrujú podporu územnej celistvosti dotknutých štátov.
Bolo by však veľkou chybou predpokladať, že verejná prezentácia sily západných mocností stačí, aby presvedčila národy strednej a východnej Európy, regiónu, kedysi ovládaného komunistickou mocou, o vojenskej prevahe nad Ruskom.
Rozsiahly prieskum verejnej mienky, ktorý nedávno zverejnil Globsec, totiž zistil, že občania v týchto krajinách budú s najväčšou pravdepodobnosťou Rusko považovať za vedúcu vojenskú mocnosť sveta a obeť západných machinácií.
Otvorení ruskému pohľadu
Tieto mimoriadne výsledky vyplývajú z posunu stratégie Kremľa. Moskovská vojenská reputácia vychádza zo zmeny v rétorike, ktorú šíria štátom financované ruské médiá a ich zástupcovia v regióne.