Autorka Izumi Nakamicu je vysokou predstaviteľkou OSN pre odzbrojovanie, Phumzile Mlambo-Ngucka je výkonnou riaditeľkou Ženy OSN
Pre nás všetkých, najmä pre ženy, je pandémia pripomienkou, že tradičné pojmy ako bezpečnosť, ktoré poháňajú zbrojársky priemysel, nás neuchránia pred nebezpečenstvom a výzvami, ktorým dennodenne čelíme.
Už pred pandémiou boli ženy nadmerne zastúpené v zraniteľných ekonomických odvetviach a niesli bremeno neplatenej starostlivosti a domácich prác. Keď udrel covid-19, ženy, tvoriace sedemdesiat percent celosvetovej pracovnej sily v zdravotníctve, sa ocitli v prvej línii.
Rovnako tak nespočetné množstvo ďalších prišlo o obživu a prevzalo ešte väčšiu záťaž v domácnosti.
Vírus nás pripravil o ilúzie
Pandémia zatlačí 47 miliónov žien a dievčat do extrémnej chudoby. Miera intímneho partnerského násilia, páchaného najmä mužmi, prudko vzrástla do hrôzostrašnej tieňovej pandémie všetkých foriem násilia voči ženám a dievčatám. Milióny žien čelia ešte vyššiemu riziku mrzačenia genitálií, detských sobášov a úmrtí v tehotenstve alebo krátko po pôrode, ktorým sa dalo predísť.
Skrátka, vírus odhalil, že rodové rozdiely nielen pretrvávajú, ale dokonca sa zhoršujú a ohrozujú desiatky rokov doterajšieho pokroku, najmä, ak budú ženy naďalej vylučované z rozhodovania o tom, ako riešiť pandémiu.
Pracovať na obnove po pandémii musí znamenať posilňovanie sociálnej a ekonomickej bezpečnosti žien, vrátane silnejších investícií do zdravotníctva, vzdelávania a sociálnej ochrany, ktoré urýchlia rodovú rovnosť.