Autor je štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí za SaS
Sedem rokov od nelegálnej anexie Krymu a v atmosfére stúpajúceho napätia pri východných hraniciach Ukrajiny vyvolaného rozsiahlymi manévrami ruskej armády sme sa dozvedeli, že za výbuchom muničných skladov v moravských Vrběticiach v roku 2014 stáli ruskí agenti.
To všetko tri roky od otravy Sergeja Skripaľa v anglickom Salisbury, ktorá mala rovnakých strojcov.
Slovensko zareagovalo zodpovedným postojom. Nemôžeme sa mlčky prizerať, keď ide o Ukrajinu alebo o Česko, ide aj o nás.
Navyše, tieto udalosti len potvrdili zistenia slovenských spravodajských služieb, že aj naše krajiny sú cieľom hybridných, kybernetických či spravodajských operácií a ďalších destabilizačných aktivít.
Na dialóg treba dvoch

Konfrontačný prístup Ruska vo vojenskej, v bezpečnostnej a politickej oblasti, ako aj porušovanie medzinárodného práva a zasahovanie do demokratických procesov iných štátov predstavujú hlavnú výzvu pre euroatlantickú bezpečnosť.
Sme takisto svedkami nepriateľských aktivít namierených proti zraniteľným častiam našej spoločnosti, ktorých stopa preukázateľne vedie z Kremľa.
Ani toto konštatovanie však neznamená, že by Slovensko nemalo záujem o rozvoj dvojstrannej či multilaterálnej spolupráce s Ruskom. No na úprimnú spoluprácu a férové vzťahy treba dvoch.