Autor je vedúci Katedry finančného práva na Univerzite Komenského v Bratislave
Pred pár dňami súčasne bol aj nebol predstavený návrh daňovo odvodovej reformy s priliehavým titulom „veľký tresk“. Keď som si porovnal tlačovú konferenciu (a facebookovú komunikáciu) ministra Igora Matoviča so stručným rozborom pracovného materiálu uniknutého z ministerstva financií, zdá sa mi, že autori materiálu rozhodne nemali v úmysle, aby nosnou témou bola podpora pôrodnosti a 25-percentná DPH.
V skutočnosti by to mohol byť celkom dobrý základ pre poctivú reformu, len treba nateraz odložiť bokom daňové zvýhodnenie detí (neskôr rozvediem prečo).
Treba začať s tým, na čom sa momentálne zhodujú azda všetci. Súčasný systém príjmových daní a odvodov je už taký pokrútený, nezrozumiteľný a nespravodlivý, že sa vlastne zdá ako dobrý nápad zmiesť ho zo stola a začať kresliť úplne od začiatku. A to sa netýka len textov zákonov, ale aj (či skôr najmä) nastavenia základných parametrov.
Preto ten „veľký tresk“. Z návrhu je zjavné, že ambíciou autorov bolo vyhubiť všetkých dinosaurov v podobe osobitných režimov, bonusov, odpočítateľných položiek, viacerých sadzieb a celý systém úplne vyrovnať. Nosnými princípmi tak podľa všetkého boli neutralita a jednoduchosť.

Neutralita a jednoduchosť
Neutralitu vieme ilustrovať na niekoľkých príkladoch z návrhu. Jej podstatou je, že daň nemá byť tým aspektom, ktorý ovplyvní voľbu, či sa zamestnám, alebo pôjdem podnikať, prípadne odvetvie, v ktorom budem podnikať.
Napríklad v spoločnom systéme DPH v Európskej únii neutralitu opakovane pripomína Súdny dvor EÚ ako jej základný princíp.
Snahu o neutralitu v návrhu reformy badať pri návrhu kumulovaných sadzieb daní a odvodov, ktoré by mali byť v zásade podobné bez ohľadu na zdroj príjmu (práca, podnikanie, či tzv. pasívne príjmy ako úroky, dividendy a licenčné poplatky).
Druhý príspevok k neutralite vidieť na návrhu zrušiť všetky osobitné režimy, odpočítateľné položky a oslobodenia. Mimochodom, pripomína to koncept, ktorý predstavilo ministerstvo financií ešte za Jána Počiatka v čase, keď Richard Sulík trávil posledné dni na pozícii jeho poradcu. Pamätám si, že ho predstavili ako návrh, ktorý môže byť bez vplyvu na verejné financie pri sadzbe dane z príjmov 15 percent.