Milé čitateľky a milí čitatelia,
málokto poznal hlas alebo tvár Petra Juhása. Vedeli sme, že vyšetruje vraždu Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, ale nedával rozhovory médiám a neobjavoval sa v diskusiách. Stretla som ho v deň keď sa po prvý raz objavil na verejnosti na konferencii o mafii, ktorú moderovala talianska investigatívna novinárka Maria Gracia Mazolla. Rodičia obetí ho na pódiu dojato objali a novinári ho začali naháňať, aby si dokázali vyfotiť aspoň jeho tvár. On slušne odmietal odpovede na otázky. Keď príde čas, bude hovoriť.
Aj preto som sa potešila, keď s ním môj kolega Matúš Burčík urobil rozhovor. V rozhovore hovorí pokojne a vysvetľuje, prečo sa rozhodol odpovedať na otázky: „Nevidím problém v tom, prečo by som sa nemohol vyjadrovať. Je pochopiteľné, že verejnosť zaujímajú aj vyjadrenia vyšetrovateľa, ktorý dennodenne plnil dané úlohy, a nielen stanoviská nadriadených, ktorí to sledovali z diaľky z Bratislavy.“
Matúš Burčík za tento rozhovor získal novinársku cenu v kategórii najlepší rozhovor.
Čítajte: Šéf tímu Kuciak: Rozhodol som sa nemlčať
Poznám mnohých skvelých maďarských novinárov, ktorí sa snažia udržať kvalitu žurnalistiky v krajine, kde neexistujú tlačové konferencie, ako ich poznáme, kde propagandistická mašinéria denne servíruje predvarené správy o tom, kde zase George Soros škodí snahám Viktora Orbána. Pamätám si koniec veľkých médií, pre ktoré vládna korupcia nebola tabuizovaná téma: Népszabadság, Origo, Index.hu. V oblasti médií Orbán nič nenecháva na náhodu. A my sa znovu a znovu učíme dôležitú lekciu: často slobodné a pluralitné médiá delia demokracie od režimov s rôznymi prívlastkami.
Kolega Lukáš Onderčanin cez osudy novinárov vyskladal obraz Orbánovho mediálneho sveta. Ten svet je veľkým varovaním aj pre slovenského čitateľa. Za článok, ako v Orbánovom Maďarsku kolabujú slobodné médiá, získal cenu Otvorenej spoločnosti.
Čítajte: Kritizovať Orbána sa neoplatí. Ako v Maďarsku kolabujú slobodné médiá
Bola som predčasne narodené dieťa a moja stará mama mi to vždy pripomínala, keď si povzdychla, aká som veľká vysoká žena. Od rodičov viem, že som veľa plakala a nebolo úplne isté, či prežijem. Ale mimo tejto rodinnej kroniky som sa predčasne narodeným deťom nikdy špeciálne nevenovala. Až článok mojej kolegyne Michaely Žurekovej mi ukázal ten svet krehkých detí a bojujúcich mamičiek. Neprekvapilo ma, že si vybrala ťažkú tému, ktorej sa novinár musí zmocňovať spôsobom, že sa učí, ako v nej opatrne kráčať, byť presný, citlivý zároveň vysvetliť, prečo sa tej téme musíme ako spoločnosť venovať.
Viete, čo je klokankovanie? Odpoveď nájdete v článku Narodení priskoro, za ktorý Michaela Žureková získala cenu Solutions Journalism.
Čítajte: Narodení priskoro: V pôrodniciach matky a deti oddeľujú, hoci to škodí
Meno Norberta Bödöra sa vyslovovalo často, ale neisto. Vedelo sa, že má moc a konexie v Smere, ale nepoznali, kam až jeho vplyv siaha a kým všetkým hýbe. A to sme už vôbec netušili, že v minulosti bol aj investorom v sieťach polikliník a nemocníc ProCare a Svet zdravia, ktoré patria investičnej skupine Penta. K tomu, samozrejme, potreboval kapitál, minimálne 40 miliónov eur. Kde tie peniaze zobral?
Môj kolega Adam Valček na základe spolupráce s kolegami z ICJK, Aktualít, Nadácie zastavme korupciu a investigace.cz napísal, ako Bödör tajne podnikal s Pentou. S veľkou trpezlivosťou pátral po väzbách, sledoval trasu peňazí, aby dokázal dôveryhodne vystavať príbeh oligarchu, ktorý v tom čase už bol obvinený v prípade známom ako Dobytkár z legalizácie príjmov z trestnej činnosti a sedel vo väzbe.
Táto spolupráca získala novinársku cenu v kategórii investigatívny príspevok.
Čítajte: Bödör roky tajne podnikal s Pentou. Kde prišiel k peniazom, nie je jasné
Mnohé prípady ohýbania zákonov a pravidiel unikajú pozornosti, najmä ak sa dejú v regiónoch. Neznamená to však, že nemajú zásadný vplyv na celú spoločnosť, lebo umocňujú kultúru hľadania dier a sivej zóny.
Kolega Peter Jabrik z Korzára sa pozrel na snahu zastaviť privatizáciu vodární.
Čítajte: Košice označili útok na zákonnosť zmeny stanov vodární za nezmysel
Minulý rok, samozrejme, vzniklo oveľa viac pozoruhodných novinárskych prác, než mohla Nadácia otvorenej spoločnosti oceniť. A v konečnom dôsledku skutočné ocenenie je to, ak sa k nám vy čitatelia vraciate deň po dni. Myslíme na vás, keď nad témami premýšľame.
V časoch, keď aj prejavy, ktoré s novinárstvom nemajú nič spoločné, si nárokujú status žurnalistiky, je dôležité, aby novinári bez ohľadu na meno redakcie chránili zlaté štandardy. Aby nakoniec definície dobrej žurnalistiky neostali len na stranách medzinárodných príručiek a v kódexoch etiky.
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME
Chcete pravidelne dostávať Výber šéfredaktorky e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.