Autorka je sociologička, spolupracuje s nadáciou Socia
Prvé tri roky života sú kľúčové pre zdravý vývin mozgu a ovplyvňujú aj úspešnosť dieťaťa pri neskoršom vzdelávaní. Napriek tomu Slovensko nemá štátnu politiku zameranú na zlepšovanie životných podmienok detí, ktoré vyrastajú v generačnej chudobe. Oblasť sa teraz dostala do plánu obnovy, cez ktorý by mala byť v najbližších rokoch financovaná.

Najnovšie výskumy o vývoji mozgu poukazujú na dôležitosť raného detstva. Centrum pre vývoj dieťaťa Harvardovej univerzity uvádza, že v prvých rokoch života sa v ľudskom mozgu každú sekundu vytvorí viac ako milión nových nervových spojení. Táto rýchlosť sa už nikdy v živote neopakuje.
Pestrosť stravy, miera stresu v domácnosti, slovná zásoba, ktorou je dieťa obklopené, ako aj prítomnosť či absencia hračiek alebo farbičiek ovplyvňujú vývoj dieťaťa od narodenia.
Preto medzinárodné organizácie odporúčajú investície do zlepšovania životných podmienok detí, ktoré vyrastajú v extrémne chudobnom prostredí. "Investovanie do prvých rokov je jednou z najrozumnejších vecí, ktoré krajina môže urobiť," uvádza Svetová banka.
Oblasť prepadá cez sieť troch rezortov
Napriek medzinárodným odporúčaniam na Slovensku zatiaľ chýbajú štátne programy zamerané na kvalitnú ranú starostlivosť o deti zo sociálne znevýhodneného prostredia.