Autorka je sociologička, spolupracuje s nadáciou Socia
Od septembra bude pre každé päťročné dieťa predškolské vzdelávanie povinné. Kapacity v bežných škôlkach však nestačia. Preto poslanci posunuli do druhého čítania zákon o alternatívnom poskytovaní povinného predprimárneho vzdelávania. Slovensko tým získa tri roky na dobudovanie nových materských škôl.
Nedotiahnuté dedičstvo po predošlej vláde
Zákon o povinnom predprimárnom vzdelávaní prijala predošlá vláda. Odborníci sa zhodujú, že má zmysel. Deti, ktoré absolvujú predškolskú prípravu, bývajú lepšie pripravené na školu a dosahujú lepšie výsledky.
Dlhodobým problémom je na Slovensku nedostatok kapacít pre škôlkarov. Predošlá vláda neprijala kroky, ktoré by zaistili hladkú implementáciu nového zákona. Svojim nástupcom tak zanechala nepríjemnú situáciu: zákon bol prijatý s účinnosťou od roku 2021, avšak podmienky v krajine pripravené neboli.

Škôlok je nedostatok a ich zriaďovanie je originálnou kompetenciou miest a obcí. Inými slovami, štát zákonom uložil rodičom povinnosť, aby ich dieťa navštevovalo škôlku, ale obce a mestá nemajú povinnosť škôlky budovať a zriaďovať.
Rodičia sa tak môžu stať obeťami miesta bydliska. Ak starosta či starostka v ich obci škôlku nezriadi, rodina bude musieť s dieťaťom dochádzať do širšieho okolia.
Ministra Gröhlinga pri nástupe do funkcie čakala otázka, či účinnosť zákona odsunie. Záväzne sa vyjadril v októbri, keď potvrdil dodržanie pôvodného termínu, teda rok 2021.