Autor je odborársky funkcionár a zakladateľ OZ Pracujúca chudoba
Migrácia je téma, ktorá vzbudzuje vášne, ale aj nádeje. V poslednom čase sa čoraz častejšie vo verejnej i odbornej debate rozpráva o tom, ako nám demografický problém dokáže vyriešiť lákanie rúk a mozgov, ktoré dokážu udržať našu ekonomiku a sociálny systém v chode.
Táto problematika je natoľko zložitá a komplexná, že aj napriek nádejam neponúka jednoduché riešenia. Navyše ju komplikujú viaceré nepodloženosti a mýty.
Znižujú migranti mzdy?
Odborníci poukazujú na výskumy zo západnej Európy, ktoré zistili, že uplynulých viac ako päťdesiat rokov migranti neznižovali mzdy ani nezhoršovali pracovné podmienky.
So zovšeobecňovaním týchto výskumov aj na naše podmienky sú však dva zásadné problémy. Po prvé, pracovné trhy v západnej Európe boli a dodnes sú zásadným spôsobom zošnurované sektorovými kolektívnymi zmluvami, ktoré chránili tamojší trh práce pred sociálnym dumpingom.
“Model postavený na vysávaní mozgov a rúk z iných krajín je chybný. Táto politika pomáha ekonomicky silným krajinám, ale zároveň ešte oslabuje tie menej silné.
„
Druhým problémom sú presadzujúce sa zmeny na trhoch práce, ktoré spočívajú na zneisťovaní postavenia pracujúcich cez rôzne prekérne pracovné pozície.
Na Slovensku máme veľmi slabé sektorové kolektívne vyjednávanie a ešte aj to je torpédované, napríklad nešťastným zrušením rozširovania kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa.