Autor je šéfredaktorom Českého rozhlasu Plus
Na veľké bilancovanie Matovičovej éry je skoro, veď epidémia ustúpila, život sa vracia do podoby, na akú sme takmer zabudli, a bude treba naprávať škody. Na mieste je aspoň test: nie antigénny ani PCR, ale test pravdou. Pretože bez nej bude spoločnosti chýbať pevná pôda pod nohami k ťažkej práci, ktorá ju čaká.
Matovičovo divadlo
„Ak nič nie je pravda, potom je všetko divadlo,“ o tom je presvedčený americký historik Timothy Snyder. Veta je z jeho knihy O tyranii, v ktorej spísal 20 ponaučení z 20. storočia pod vplyvom víťazstva Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v roku 2016.
Naliehavé posolstvo profesora Yaleovej univerzity a špecialistu na dejiny strednej a východnej Európy znie: demokracia sa môže zrútiť rýchlo a s hrozivými následkami. Srdcom jeho knihy je kapitola o pravde, faktoch, bez ktorých niet slobody a demokracie.
Práve doba epidemická je skvelou kulisou pre veľké lži a falšovanie faktov. Koronavírus a jeho šírenie sú úplne nové osobné aj spoločenské skúsenosti. Málo faktov bolo spočiatku overených vedeckou praxou. Ideálne pre populistických politikov, ktorí ignorovali realitu dokonca aj v časoch, keď už sa experti zorientovali a ponúkali vládam viac menej spoľahlivé údaje a odporúčania (mimochodom – tí slovenskí si nepočínali vôbec zle).
Dá sa zovšeobecniť stret premiéra Igora Matoviča s pravdou? Timothy Snyder opisuje u populistov (na mysli mal predovšetkým Donalda Trumpa) štyri spôsoby, ako ju prznia:
„Prvou formou je otvorený odpor voči verifikovateľnej realite, ktorý má podobu prezentácie výmyslov a lží, akoby to boli fakty,“ píše historik a pripomína analýzu Trumpových výrokov počas kampane pred voľbami 2016, podľa ktorej 78 percent jeho tvrdení bolo falošných.
Podobnú štatistiku po ruke nemáme, Igor Matovič by dopadol možno o niečo lepšie, ale trebárs celý príbeh so Sputnikom V je v tomto ohľade majstrovský kúsok.