Autor je dramaturg a režisér, člen koordinačného výboru bieloruskej opozície
Raman Pratasevič má dvadsaťšesť rokov. V Bielorusku bol známy ako správca opozičných informačných kanálov v aplikácii Telegram.
Väčšina Európanov nechápe, prečo by čítali správy cez aplikáciu určenú na priamu komunikáciu. Existuje predsa televízia, noviny či rádio. Európania totiž nevedia, čo to znamená, keď je krajina počas volieb úplne odstrihnutá od internetu.
Európania nevedia, ako sa žije v krajine bez nezávislého televízneho a rozhlasového vysielania, kde sa zakazuje predaj novín v stánkoch a ich doručovanie poštou.
Mladí ľudia ako Raman Pratasevič a Stepan Putilo našli spôsob, ako obísť tradičné metódy informačnej cenzúry. Ukázalo sa, že aplikáciu Telegram prakticky nemožno zablokovať filtračnými nástrojmi, ktoré v záujme kontroly internetu zriadil Alexander Lukašenko.
Deviateho augusta 2020 vyšlo najavo, že éra 27-ročnej vlády Lukašenka sa môže nečakane skončiť. Utrpel volebnú porážku od Svetlany Cichanovskej a aby zabránil šíreniu tejto informácie, dal vypnúť internet.
Ľudia sa však dostávali k správam cez kanál Nexta na Telegrame, ktorý spravoval práve Raman Pratasevič, a vyšli do ulíc protestovať proti tejto manipulácii.

Je to osobné
Takto sa Pratasevič stal Lukašenkovým úhlavným nepriateľom. A aby sa s ním diktátor porátal, podujal sa na čin, ktorý väčšina svetových lídrov označila za "akt štátneho terorizmu". Piloti dostali informáciu, že organizácia Hamas na palubu lietadla umiestnila bombu a uzemnenie lietadla zaistila stíhačka MiG-29.