Oscar Sanz-Paris je riaditeľom spoločnosti Castille Capital, Soňa Muzikárová je hlavnou ekonómkou Globsecu; Juraj Somora je expert na kryptomeny a fintech pre Globsec
Švédsko, Čína, Bahamy, Marshallove ostrovy: digitálnym menám centrálnych bánk (CBDCs, Central Bank Digital Currencies) razí cestu vpred rozmanitá skupina krajín.
Švédsko je s výrazne nízkym využívaním hotovosti prirodzeným priekopníkom CBDCs, ale v uplynulom období urobili citeľný pokrok v tejto oblasti aj ďalšie krajiny.
V Európe uskutočnila Európska centrálna banka (ECB) nielen verejnú konzultáciu o digitálnom eure, ale rokovalo sa o ňom už aj v Európskom parlamente. Výsledky týchto konzultácií majú poskytnúť cenné vstupy pre rozhodnutie, či má ECB oficiálne spustiť pilotný projekt digitálneho eura.
CBDCs pre mnohých ostáva obskúrnym konceptom a zvykne sa nesprávne hádzať do jedného vreca s kryptomenami.
Nie sú to však kryptomeny, ale digitálne reprezentácie hotovosti, vydané a riadené centrálnymi bankami.
Svojou štruktúrou sú centralizované, keďže ich spravuje centrálna banka alebo obdobný menový orgán, čo kontrastuje s kryptomenami ako bitcoin či ethereum, ktoré sú vďaka technológii blockchainu vo svojej podstate decentralizované a neregulované.
CBDCs ležia niekde v strede: usilujú sa spojiť technologickú zdatnosť kryptomien s garanciami regulovaného peňažného obeživa v tradičnom bankovom systéme a priniesť ho bežnému občanovi.
Na vine sú kryptomeny
Paradoxne za súčasný rozmach CBDCs vďačíme do veľkej miery rastúcemu vplyvu kryptomien.