Článok publikujeme v spolupráci s Visegrad Insight
Nedávno porozprávala pre Visegrad Insight svoj príbeh Camelia Bogdanová, rumunská sudkyňa, ktorá takmer prišla o prácu pre zhabanie financií skorumpovaným bývalým príslušníkom Securitate (komunistickej tajnej služby - pozn. red.). Jej prípad sme rozobrali s poprednou európskou odborníčkou na boj proti korupcii ALINOU MUNGIU-PIPPIDI. V rozhovore porozprávala aj to, aké výhrady má k postihovaniu korupcie z európskej úrovne a ako by mal Brusel účinnejšie chrániť právny štát.
Poviete nám niečo o prípade Camelie Bodganovej?
Je to veľmi smutný prípad a ukazuje nielen obťažnosť prebiehajúcich reforiem vo východnej a v strednej Európe, ale aj obťažnosť určenia toho, kto je skutočný nepriateľ. Je totiž ľahké vyhrať vojnu, ak je nepriateľ jasne určený.
Rumunské súdnictvo bolo dlho nezávislé – od polovice 90. rokov – a občas to využívalo na dobrú vec a občas zneužívalo. V prípade Camelie Bodganovej, jednej z prvých sudcov, čo vyniesli protikorupčné rozsudky, ide o to, že odsúdila človeka, čo prepieral špinavé peniaze Nicolaea Ceaușescua a ktorý teraz vlastní mediálne impérium sponzorujúce isté justičné periodikum.
Ako hlavný sponzor mal k dispozícii viacerých právnych expertov, ktorí vystupovali v jeho médiách vrátane televízie a okrem iného zvykli prezrádzať osobné údaje sudcov, ktorí vynášali nepohodlné rozsudky, čím silne ovplyvňovali dianie v rezorte spravodlivosti.
Okrem časti verejnosti majú títo experti aj priazeň časti Súdnej rady, ktorá sa obrátila proti Camelii Bodganovej práve zo strachu, že na seba privodia nepriaznivú medializáciu.
Bogdanová preukázala veľkú odvahu, keď odhalila konflikt záujmov: v tomto prípade bol sudcom manžel notárky obžalovaného. Fakt, že na to poukázala, sa iným sudcom nepozdával. V Rumunsku sa totiž hľadí cez prsty na niekoho, kto sa postaví proti kolegovi či kolegyni z branže. Ako pri každom stave, aj sudcovia si bránia svoje záujmy.
Justiční odborníci prepojení na odsúdeného mediálneho oligarchu zverejňovali články proti nej v tlači, podali žalobu a vyhrážali sa sudkyni, ktorá žalobu riešila. Pre banálnu zámienku napokon Bogdanovú vylúčili zo sudcovského stavu – odkiaľ ešte nikdy nikoho nevylúčili pre korupciu –, ale ju vylúčili pre jednodňový seminár, ktorý viedla na ministerstve poľnohospodárstva.
To znie hrozne. Podľa toho, čo Bogdanová naznačovala, bývalá komunistická tajná služba Securitate má stále veľký vplyv na súčasný štátny systém. Prebehli vôbec lustrácie?
Majetok oligarchu, ktorého som spomínala, pochádza z peňazí Securitate. Predstavuje súčasť štátnej moci. Bogdanovej situácia je zložitá, pretože si pohnevala aj inú časť systému.

Mali sme tu totiž čosi podobné dvom Securitate, pričom tieto boli voľne prepojené a občas dokonca stáli proti sebe. Jedna časť je priamym následníkom komunistickej tajnej služby – a spomínaný oligarcha k nej patrí – pričom druhú netvoria priamo pohrobkovia Securitate, ale nižšie postavení ľudia, niečo ako bývalí informátori.
Rumunsku sa nepodarilo zmenšiť ich vplyv v novej tajnej službe. Všetkých sedem rumunských tajných služieb má korene v bývalej Securitate – ide len o pobočky, z ktorých najsilnejšia je Rumunská informačná služba.
V rámci protikorupčnej kampane Rumunska v roku 2007 sa sudcom nepodarilo odsúdiť toľko osôb, ako dúfali, napriek založeniu veľkej protikorupčnej agentúry. Tieto okolnosti viedli k tajnému rozhodnutiu Národného obranného úradu, že korupcia predstavuje ohrozenie národnej bezpečnosti. Tento verdikt viedol tajnú službu k odpočúvaniu celého súdnictva.