Autorka je projektovou manažérkou pre zelenú ekonomiku v sekcii plánu obnovy na ministerstve financií
Príroda je naším najdôležitejším spojencom v boji proti klimatickej zmene. Zabezpečiť efektívnu ochranu prírody na územiach národných parkov je dôležité z niekoľkých dôvodov: pre strácajúcu sa biodiverzitu, nadmernú ťažbu lesov alebo množstvo skleníkových plynov v ovzduší.
Je to aj spôsob, ako splnomocniť tichého spoločníka, ktorý je síce stále prítomný v našom okolí, ale sám sa brániť nevie. Svoje miesto v spoločnosti potrebuje pre dôstojné vystupovanie medzi ostatnými zúčastnenými stranami a rovnocennosť pri rozhodovacích procesoch.

Dnes, žiaľ, môžeme sledovať aj opačný scenár. Neefektívny model správy národných parkov dovoľuje ľuďom presadzovať svoje sebecké záujmy, ktoré sú často v príkrom rozpore s prírodou.
Národné parky majú pre našu krajinu zvlášť významnú funkciu. Nielenže spadajú do systému chránených území, ale sa aj prekrývajú s územím európskeho významu. Tie v porovnaní s inými európskymi krajinami pokrývajú nadpriemerne veľký podiel územia našej krajiny.
Pre zaujímavosť – pomer území národných parkov z celkovej rozlohy krajiny je na Slovensku päťkrát väčší než napríklad v susednom Česku.
Lesníci proti ochranárom, spor pokračuje
Napriek viac ako storočnej histórii a viacerým európskym prvenstvám nespĺňa súčasný systém chránených území kritériá medzinárodných štandardov. Napríklad ich nie je možné kategorizovať podľa kritérií Medzinárodnej únie na ochranu prírody a prírodných zdrojov.