Autor je expert na školstvo, je predsedom mimoparlamentnej strany Spolu-OD
To, že v školstve chýbajú peniaze je všeobecne známe. Problémom však nie je len nedostatok financií, ale aj to, ako sa s nimi narába.
Práve v rezorte školstva sa roky tuneluje, robia sa kamarátkšefty alebo diletantské rozhodnutia, ktoré nás stoja milióny. A hmotnú zodpovednosť za takéto babráctvo alebo úmyselné podvody nenesie stále nikto.
E-learning za 28 miliónov
Pred necelými dvomi rokmi bola odhalená kauza o predraženom e-learningovom kurze, ktorý mal naučiť záujemcov pásť ovce, chovateľky dojníc lepšie dojiť a čašníčky obsluhovať.
Už na prvý pohľad bol tento projekt viac tunelom ako snahou pomôcť lepšie vzdelávať dospelých. Celý projekt navyše stál 28 miliónov eur.
Za e-learningové kurzy, diagnostický softvér a platformu, na ktorých projekt beží, si súkromná spoločnosť Ness vyfakturovala 12,7 milióna. Keď sa na celý projekt pozrel nezávislý znalec, jeho hodnotu podľa týždenníka Trend vyčíslil na 410-tisíc eur. Ministerstvo školstva takto preplatilo projekt o takmer tritisíc percent.
Pôvodne sa mal projekt hradiť z európskych peňazí. Nikto príčetný ale v Európskej komisii takéto vzdelávanie neschválil a ani ministerstvo školstva nedokázalo obhájiť takéto výdavky. Nakoniec celú sumu musel zaplatiť štát.
Inak povedané, na e-learningové pasenie oviec, dojenie kráv alebo e-časníčky sme sa poskladali všetci. Minister ani nikto z ďalší verejných funkcionárov neniesol žiadnu hmotnú zodpovednosť. 28 miliónov za spackaný projekt zaplatili opäť občania.
Sifóny za 30-tisíc
Pred piatimi rokmi ministerstvo školstva nakúpilo pre školy sifóny. Žiaci sa mali cez túto pomôcku naučiť, že sifón "popri jednosmernom odvode kvapaliny plní aj funkciu pachovej uzávery".