SME

Aký bude Izrael po Netanjahuovi

Proti dlhoročnému premiérovi sa spojili všetci. Krajina však dlho ponesie jeho odkaz.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu máva svojim podporovateľom po zverejnení prvých odhadov v predčasných parlamentných voľbách v Izraeli v centrále jeho strany Jednota (Likud) v Jeruzaleme v utorok 23. marca 2021. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je analytik Inštitútu pre stratégie a analýzy (ISA) Úradu vlády SR, text predstavuje súkromný názor autora.

V rámci amerického televízneho programu Advokáti, ktorý vytvoril harvardský profesor práva Roger Fisher ako diskusný program v štýle súdneho procesu, sa vyše dve desaťročia debatovali dôležité otázky s obyčajnými ľuďmi so silným názorom v náročnej téme.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V roku 1978 sa na epizóde tohto programu s témou zaoberajúcou sa právom na sebaurčenie Palestínčanov objavil mladý a charizmatický ekonomický konzultant Ben Nitay, argumentujúci za izraelskú stranu. Nitay hovoril sebaisto a pokojne, a i napriek tomu, že bol prezentovaný ako Izraelčan, mal dokonalý americký prízvuk.

Výrečný a zosieťovaný

Táto relácia bola jedným z prvých verejných vystúpení v amerických médiách pre mladého Benjamina Netanjahua (Nitay bolo meno, ktoré používal v mladosti v USA), známeho aj pod prezývkou Bibi, ktorý bol posledných dvanásť rokov izraelským premiérom a tento mesiac ho z úradu pravdepodobne dostane široká koalícia ôsmich strán jeho súperov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Netanjahu mal americké občianstvo po matke a v Spojených štátoch strávil veľkú časť strednej školy, študoval tam niekoľko rokov biznis a architektúru na MIT a neskôr pracoval v elitnej konzultačnej spoločnosti Boston Consulting Group. Z jeho schopnosti prezentovať izraelský pohľad na akúkoľvek situáciu v amerických médiách sa v dekádach po tomto prvom vystúpení stala jedna z jeho najsilnejších politických zbraní.

Hasbara, hebrejský názov pre verejnú diplomaciu Izraela, poskytovala Bibimu nielen priestor v médiách najkľúčovejšieho spojenca štátu Izrael, ale otvárala dvere aj k bohatým židovským donorom v Spojených štátoch. Biznismeni ako Ronald Lauder či Sheldon Adelson potom tri dekády financovali Bibiho politické kampane a skupovali priateľské médiá v Izraeli.

Počas osemdesiatych rokov, keď bol Netanjahu najprv zástupcom veľvyslanca vo Washingtone a neskôr veľvyslancom pri OSN, nadviazal intenzívne kontakty s republikánskymi politikmi, vďaka ktorým bol prvým zahraničným politikom od Winstona Churchilla, ktorému sa podarilo trikrát vystúpiť pred americkým Kongresom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

A hoci je New York domovom obrovského množstva liberálnych židov Židov (opravené 20. 7. 2021), ortodoxná a striktne ortodoxná charedická menšina je v tomto meste tiež mimoriadne silná a etablovaná. Bibiho vzťahy s jej predstaviteľmi mu neskôr politicky veľmi pomáhali.

Aj tieto kontakty a zručnosti, spolu s drahými americkými konzultantmi ako Arthurom Finkelsteinom, pomohli Bibimu dominovať izraelskej politike dlhšie, než dokázal ktokoľvek v moderných dejinách.

Mimoriadne široká koalícia ôsmich strán, prakticky z celého politického spektra, s extrémne tesnou väčšinou o jediného poslanca, ktorá sa proti nemu spojila, možno znamená koniec Benjamina Netanjahua na stoličke premiéra, no určite neznamená koniec Bibiho vízie pre Izrael.

Súvisiaci článok Palestínčanom nedám ani centimeter. Kto je budúci izraelský premiér? Čítajte 

Izrael vnímal ako svoje kráľovstvo

Bibi bol na vrchole izraelskej politiky tak dlho, že vďaka dlhoročnej propagande a prakticky konštantnej predvolebnej kampani je jeho životný príbeh a príbeh jeho rodiny votkaný do moderného príbehu Izraela.

Už máte účet? Prihláste sa.
Dočítajte tento článok s predplatným SME.sk
Odomknite článok za pár sekúnd cez SMS predplatné za 5 € každý mesiac.
Pošlite SMS s textom C82SZ na číslo 8787.
Zaplatením potvrdíte oboznámenie sa s VOP a Zásadami OOÚ.
Najobľúbenejšie
Prémium bez reklamy
2 ,00 / týždenne
Prémium
1 ,50 / týždenne
Štandard
1 ,00 / týždenne
Ak nebudete s predplatným SME.sk spokojný, môžete ho kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz

Ideologické ťažisko celej koalície leží v extrémistickej lokalite.


Karikatúra denníka SME (Sliacky).


Nataša Holinová

Špeciálna prokuratúra je rozprášená tak vulgárne, ako sa len dá.


Peter Tkačenko

Harabin prezidentom nebude, ale môže o ňom rozhodnúť.


SkryťZatvoriť reklamu