Smrtiace povodne v Nemecku a lesné požiare v Spojených štátoch amerických boli len ďalšími pripomienkami hrozby, ktorú predstavuje globálne otepľovanie. Viac ako 170 krajín podpísalo Parížsku dohodu, ktorej cieľom malo byť udržanie globálneho oteplenia pod dvoma stupňami Celzia v porovnaní s úrovňou v predindustriálnom období.
Zaujímavý výskum, ktorý vznikol len nedávno, však ukazuje, ako môžu mestá samy dosiahnuť zmenu. Mestá pritom zaberajú len tri percentá povrchu Zeme, ale vytvárajú asi 72 percent všetkých globálnych emisií skleníkových plynov.
Do roku 2050 bude asi 85 percent Európanov žiť v mestách a doteraz sa 10 693 miest a obcí pridalo k Dohovoru starostov a primátorov Európskej únie v oblasti klímy a energetiky. Všetci podpísaní sa zaviazali, že urobia viac, ako je cieľ Únie znížiť do roku 2020 emisie o 20 percent pod úroveň z roku 1990, aj ako je ďalší cieľ Únie znížiť do roku 2030 emisie najmenej o 40 percent.
Zo Slovenska je pod dohovorom podpísaných 40 miest a obcí vo veľkosti od Hája (necelých 300 obyvateľov) po Bratislavu (asi 450-tisíc obyvateľov).
Každé mesto a obec, ktoré dohovor podpísali, sa zaviazalo, že každé dva roky poskytnú inventúru emisií a správu o pokroku v uplynulom období. Tieto správy vlani preskúmali v spoločnom projekte výskumníci z Yalovej univerzity a Singapurskej národnej univerzity, aby zistili, či mestá a obce dodržiavajú to, čo sľúbili.
Asi tušíte, slová predbiehajú činy.