Milé čitateľky a milí čitatelia,
pred časom bolo nepredstaviteľné, že by z korupcie obvinili čo i len nepodstatného úradníčka Smeru.
Nielen preto, že pre človeka, ktorý držal v rukách silové zložky štátu, korupcia na vyšších miestach neexistovala. Ale aj preto, že každý Smerom nasiaknutý účastník verejných obstarávaní alebo štátnych zákaziek bol chránený. Bol kolieskom v systéme, ktorý odmeňoval lojálnych a vyžadoval spoluúčasť.
Systém sa rozpadol. Obvinenie Miroslava Výboha, osobného priateľa bývalého premiéra Roberta Fica, naznačuje, že dnes sa už nikto nemôže spoliehať na Ficovu ochranu. Ani sám Fico.
Samozrejme, Fico už dlhé mesiace pracuje na interpretácii obvinení svojich ľudí: súčasná vláda vyrába politických väzňov. Svedkovia vypovedajú pod tlakom. On sa na nich nehnevá, on ich chápe.
Lenže obvinenie Výboha je také, akoby bol Fico v smole ponorený až po bradu.
Čia je to smola?
Výboh nebol hocijaký sponzor. Honorárny konzul Monaka Ficovi radil, cestoval s ním za Kaddáfím do Líbye alebo do Moskvy. Riadil s ním krajinu.
Bol jeho pokladníkom. Mal svoje schránky. Prežil medzinárodnú korupčnú aféru s obrnenými vozidlami Pandur, keď ho Fico verejne obhajoval. Zaujal aj Američanov - podľa WikiLeaks pre zbrojárske kontakty s obskúrnymi krajinami.
Posledné roky ukazujú, že Výboh sa chce zbaviť nálepky obchodníka so zbraňami a podnikateľa, ktorého zviditeľnilo "priateľstvo" s expremiérom Robertom Ficom, napísal kolega Tomáš Vašuta z Indexu vo veľkom profile Výboha. Kupuje sieť očných optík Fokus aj podiel v americkej pánskej luxusnej odevnej značke.
Ale je úplne zrejmé, že jeho plánovaná transformácia na slušného podnikateľa bez škandálov nebude úspešná.
Čítajte: Kedysi zbrane, teraz byty a móda. Ako sa Výboh zbavuje nálepky oligarchu
Ak ho bude Fico obhajovať, tak len preto, že cez neho bude obhajovať seba. Bývalý premiér sa vyhráža, že tí, čo sú teraz pri moci, na tieto stíhania raz doplatia.
Podnecuje chaos a vyhovuje mu akékoľvek napätie. Ak niekomu vyhovujú napríklad protesty proti očkovaniu, tak sú to Robert Fico a Peter Pellegrini. Pellegrini získal v obvinení Výboha prominentnú rolu a zjavne si vyslúži pozornosť polície.
Skúška tolerancie?
Protesty hŕstky odporcov očkovania, aj keď si nemôžeme byť istí, či toto je správny opis rôznorodej skupiny, skúšajú naše interpretácie toho, kde sa končia hranice slobody zhromažďovania sa. Čo všetko máme prinášať na tento oltár?
Iritujú nás preto, lebo vieme, že z nich majú osoh fašisti ako Marian Kotleba a skrachovaný premiér Fico? Alebo preto, že máme pocit, že ich neochota prijímať fakty ohrozuje ďalších ľudí?
Lebo toto nie je protest proti vláde. Toto je zhromaždenie za povýšenie frustrácie, neinformovanosti a zjavných neprávd na úroveň plánu pre krajinu.
Mnohým z nás vlastne nie je jasné, čo presne ľudia hulákajúci na novinárov a blokujúci trolejbusy chcú. Okrem toho, aby ich bolo vidieť a počuť. Samozrejme, že od nich nikto neočakáva riešenia pre prípad tretej vlny. Ale očakávali by sme, aby situáciu aktívne nezhoršovali.
Kolegyňa Nataša Holinová pesimisticky konštatovala, že Slovensko tretiu vlnu víta so „štyridsaťpercentnou zaočkovanosťou, zbabelými lídrami a v bezprecedentnom intelektuálnom zatmení“.
Nebola jediná, koho pobúrilo vysvetlenie, že policajti nezasahovali proti blokovaniu dopravy, lebo nevedeli presne rozlíšiť, kto je frustrovaný antivaxer a kto turista opantaný atmosférou nášho hlavného mesta.
Čítajte: Tretiu vlnu zvládneme tak, ako sme zvládli blokádu Bratislavy
Čo sa vlastne deje?
Polícia je dlhodobo pod drobnohľadom. Dilemy policajtov ohľadom protestov, ktorých poslaním je iritovať väčšinu národa, sú ešte tie ľahšie zrozumiteľné. Ale to, čo sa deje v útrobách polície, tajných služieb a prokuratúry, je pomerne veľkou výzvou na vysvetlenie.
Teraz sa rozpletajú kauzy, ktoré roky dozrievali pod Ficovým falošným sociálnym štátom, a kajúcnici potvrdzujú príbehy, ktoré sa kedysi aj novinárom zdali prehnané. Zároveň sa objavujú podozrenia a obvinenia, že niektorí vyšetrovatelia mohli byť premotivovaní, aby ľudí, ktorých roky chránil systém, dostali za mreže.
Je dôležité, aby sa tieto podozrenia vyšetrili, ale zároveň, aby prípadné individuálne pochybenia svedkov alebo vyšetrovateľov nepodkopali očistu štátneho aparátu, ktorá je našou jedinou šancou na fungujúci právny štát.
Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic si napríklad nemyslí, že zúri vojna policajtov a že silové zložky sa ponárajú do chaosu. V rozhovore s kolegom Romanom Cuprikom povedal, že nechce, aby vo verejnosti prevážil argument niektorých politikov a oligarchov, že všetky kauzy sú postavené na zmanipulovaných výpovediach „kajúcnikov“. „Je to totiž lož.“
Čítajte: Lipšic: Aj stretnutie v SIS bolo zrejme súčasťou spravodajských opatrení
Aká sme krajina?
Čo sa z protestov pred prezidentským palácom, výkrikov Roberta Fica a „vojny“ policajtov dostane do tých miest Slovenska, kde „sa už dnes nikto nezastaví, okrem kamionistov v tielkach“? Tam, kde sa „odpad nehádže do modrého igelitu, ale na zem, tam, kde je raj zberačov vyhodených konzerv od nakladaného mäsa, fazúľ a fanty“?
Spisovateľ a publicista Michal Havran zobral čitateľa do Púchova, aby zachytil, čím vlastne toto mesto pri Váhu žije. Akú formu má krása a či ešte existuje hrdosť miestnych na miesta, kde prežili svoje životy.
Havran a fotograf Waldemar Švábenský prešli tok Váhu po trase Alojza Medňanského, ktorý napísal cestopis Malebná cesta dolu Váhom prvýkrát vydaný v roku 1826.
Čítajte: Púchovská kultúra zmizla. Zostalo len zastavané, betónové mesto
Časť leta je ešte pred nami. Opäť sme začali sledovať denné čísla nakazených, aby sme pochopili, nakoľko nás už zaplavuje tretia vlna pandémie. Prajeme si, aby sa predpovede zmýlili, pokojne by sme uniesli aj obvinenia, že sme zbytočne strašili, lebo sa nič také vážne nestalo.
Ale keď umierajú ľudia, ktorí ešte mohli žiť, tak sa vždy niečo vážne deje. Nielen pre ich rodiny, ale pre nás všetkých. Lebo to ukazuje, ako zvládame ako spoločenstvo krízu, kedy sa vieme zomknúť a čo všetko nás rozdeľuje.
A či nás rozdeľujú podstatné hodnotové veci, alebo len mýty živené tými, ktorým záleží len na sebe.
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME
Chcete pravidelne dostávať Výber šéfredaktorky e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.