SME
Nedeľa, 24. október, 2021 | Meniny má KvetoslavaKrížovkyKrížovky
PÍŠE PETER ZMEKO - FÓRUM

Prečo by sme nemali diskrimináciu vidieť všade

Nechcú vám dať zľavu, aj keď nemáte narodeniny? Nekričte hneď, že ste diskriminovaní.

Očkovacie centrum v Moskve. (Zdroj: TASR/AP)

Autor je právnik a člen iniciatívy Veda pomáha

Otázka očkovania aj zoči-voči rozbiehajúcej sa tretej vlny epidémie naďalej spoľahlivo rozdeľuje spoločnosť a ponúka veľkú zásobu úvah o prípadnej diskriminácii a jej formách.

Do diskusie vstúpilo aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva prostredníctvom odborného stanoviska v prípade rozdielneho zaobchádzanie so zaočkovanými a nezaočkovanými spotrebiteľmi.

Cestovka vraj nemá riešiť očkovanie

Zápletka je banálna. Cestovná kancelária ponúkala zľavu na zájazd pre zaočkovaných, pričom nezaočkovaní spotrebitelia poukázali na menej priaznivé zaobchádzanie. Stredisko preto skúmalo, či boli naplnené definičné znaky, na základe ktorých by bolo možné vyvodiť porušenie zákazu diskriminácie.

Jedným z nich je zistenie, či ide o porovnateľnú situáciu. Stredisko tvrdí, že „Očkovanie konkrétnej osoby proti ochoreniu covid-19 nemá žiadny vplyv na plnenie práv a povinností zo zmluvného vzťahu. Nespôsobuje cestovnej kancelárii žiadne zvýšené ani znížené náklady na obstaranie predmetu zmluvy a nemá preto žiadnu príčinnú súvislosť s cenou zájazdu. Zaočkovaní aj nezaočkovaní spotrebitelia sú preto pri uzatváraní a plnení zmluvy o zájazde v porovnateľnej situácii. Sú im však ponúkané iné cenové podmienky.“

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Arbitrárnosť takejto argumentácie je zrejmá už na prvý pohľad. Stredisko neuvádza, žiadne dôvody pre svoje tvrdenia, ale obmedzilo sa len na ich vyslovenie. Konštatovanie, že zaočkovaní a nezaočkovaní sú v porovnateľnej situácii, je pritom viac ako sporné.

Pri nezaočkovanom spotrebiteľovi hrozí vyššie riziko ochorenia, a teda aj storna zájazdu. Ak bude jeho ochorenie zistené po prílete, do karantény budú musieť ísť aj jeho spolucestujúci – to všetko má prirodzene bezprostredný súvis s plnením zmluvného vzťahu a podnikaním cestovnej kancelárie. Mohli by sme pritom pokračovať aj v ďalších príkladoch.

Áno, som si vedomý, že hovoríme o pravdepodobnostiach, ale tieto pravdepodobnosti sú niekoľko násobne vyššie v prospech zaočkovaných spotrebiteľov. Tvrdenie, že v čase celosvetovej pandémie sú pri cestovaní do zahraničia zaočkovaní a nezaočkovaní cestujúci v porovnateľnej situácii, je degradácia prínosov vakcinácie.

Súvisiaci článok Ako ide očkovanie na Slovensku? Pozrite si grafy Čítajte 

Kto má byť (spoločensky) zodpovedný

Stredisko zároveň považovalo za potrebné zdôrazniť, že cestovná kancelária nemá žiadnu zodpovednosť ani kompetencie v oblasti ochrany verejného zdravia. Deklaruje síce svoju spoločenskú zodpovednosť, táto však neodôvodňuje stanovenie rozličných zmluvných podmienok pre zákazníkov.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Po krátkej poznámke o tom, že kompetencie v oblasti ochrany zdravia nemá ani stredisko, čo mu však vôbec nebránilo v autoritatívnom vyhodnotení situácie, odložíme na chvíľu optiku pandémie, keďže argumentácia strediska presahuje polemiku zaočkovaný/nezaočkovaný a otvára otázku o spoločenskej zodpovednosti pri podnikaní.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Praha už nechce byť vnímaná ako metropola s lacným alkoholom, kde sa turisti len rýchlo vyfotia na Karlovom moste.

Dôvodom je inflácia a menová politika centrálnej banky.


21. okt
Koronavírus na Slovensku: Čísla za dnes

Laboratóriá otestovali 12 572 vzoriek.


2 h
Dairo Antonio Úsuga (v strede) po zadržaní v Kolumbii, fotografiu agentúre AP poskytol tlačový úrad kolumbijského prezidenta.

Američania vypísali za dolapenie Úsugu odmenu päť miliónov dolárov.


TASR 6 h
Ilustračné foto.

Na Slovensku chýbajú programy pre páchateľov násilia.


19. okt

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Vico).


22. okt
Nataša Holinová

Koho prepustil z vyšetrovacej väzby súd a koho Generálna prokuratúra, je kľúčové.


22. okt
Vladimír Bilčík

Severné Macedónsko a Albánsko musia dostať pozvánku k rokovaciemu stolu ešte tento rok.


22. okt
Fedor Blaščák

Len štruktúra propagandy sa zmenila.


Fedor Blaščák 22. okt
Skryť Zatvoriť reklamu