Milé čitateľky a milí čitatelia,
vojna policajtov už nepostačuje na zachytenie toho, čo sa momentálne deje v bezpečnostných zložkách štátu. Kým my pozorovatelia sa strácame v obvineniach a zadržaniach, Robert Fico silnie a chystá sa na svoj návrat.
Po dlhšom mlčaní o korupčných podozreniach sa rozohovoril aj Peter Pellegrini. Chce pád vlády. Aj s Ficom tvrdia, že chcú zabrániť úplnému rozkladu právneho štátu. Lenže ten rozklad spôsobili oni a v prípade ich návratu by ho len dokonali.
Môžeme mať istotu, že sa vyšetrujú tí vyšetrovatelia NAKA, ktorí naozaj pochybili? A stíhajú ich zo správneho a hlavne právneho dôvodu? Platia tieto kritériá pre všetkých? Ak ktorýkoľvek vyšetrovateľ urobil chybu, malo by prebiehať nezávislé vyšetrovanie, aby to nepôsobilo ako posúvanie figúrok na šachovnici.
Aké kroky ostávajú štátu, ak chce vyriešiť túto situáciu a ukončiť vojnu policajtov bez toho, aby na dlhý čas spláchli očistu štátu. A odradili všetkých, čo by sa o niečo podobné chceli pokúsiť v budúcnosti?
Ako urobiť reštart?
Toto nie je ako zlyhanie počítačového programu a nestačí urobiť reštart.
Jedna z možných interpretácií je, že Ficov systém chránených ľudí natoľko prežral políciu, že mnohí sú dnes zraniteľní vydieraním. Vydieranie podľa vzoru fungovania Mariana Kočnera, ktorý si nahrával partnerov aj oponentov, aby v pravom čase mohol vytiahnuť na každého nejakú nízkosť, ktorá nebude zosúladiteľná s ich pozíciou.
Ak teraz bojujú o prežitie niektoré mocenské skupiny, tak to robia na úkor demokratických inštitúcií. Ak tie rozložia, tak dôveru verejnosti už ťažko navrátia.
Aj keď nepoznáme všetky odpovede, kolega Roman Cuprik vo svojom texte vysvetľuje, čo sa deje v pozadí zadržania vyšetrovateľov NAKA z tímu Očistec.
Čítajte: Zvláštne odpočúvania a hry s dátumami. Obvinenia tímu Očistec môžu zvrátiť výpovede
Čo tu Slovensku zanechal pápež František?
Mnohí si sľubovali nejaký druh očisty od návštevy pápeža Františka. Aj pár dní po jeho odchode sa mnohí zamýšľajú, ako zneli jeho odkazy? Pre koho boli varovaním a koho požehnali?
Koľko ľudí bude schopných sa na tie odkazy rozpamätať aj po roku alebo pri prvom vážnejšom konflikte s okolím?
Pre niektorých stretnutie s pápežom znamená príbeh na celý život, niečo, čo budú rozprávať deťom, rodičom, susedkám aj susedom.
V prezidentskej záhrade sedeli za mnou Omamy. Dojalo ma ich dojatie. Opatrne sa obzerali, akoby nemohli uveriť, že sú tam a pozerajú sa na dve obrovské biele kreslá. V jednom mal sedieť pápež. Občas si niečo pošuškali do ucha. Upravovali si šaty a tichúčko na neho čakali.
Ich prítomnosť bola oveľa prirodzenejšia než prítomnosť niektorých politikov.
Kolegyňa Katarína Kozinková sa s nimi porozprávala o tom, čo pre ne pozvanie prezidentky Zuzany Čaputovej na stretnutie s pápežom znamená.
Pozerajte: Omama: Nie hocikto sa dostane z osady do prezidentskej záhrady
Môžeme si len domýšľať, čo návšteva pápeža zanechá pre katolícku cirkev, ktorá sa podľa niekdajšieho katolíckeho disidenta Františka Mikloška uzavrela a vrátila sa do roku 1948.
Vieme však, čo návšteva zanechá pre emeritného arcibiskupa Róberta Bezáka, ktorí celebroval v Šaštíne omšu spolu s pápežom. Pápež František sa s ním stretol aj osobne. Tieto gestá Róbert Bezák vnímal ako rehabilitáciu, ktorá si nevyžaduje dekréty a deklarácie.
Čítajte: Bezák sa dočkal. V Šaštíne slúžil omšu s pápežom Františkom
V rozhovore ktorý pripravil Kolega Ján Krempaský, Mikloško už pred návštevou predpovedal, že pápež František dáva „svojimi láskavými a priateľskými gestami najavo“ že stojí pri Bezákovi. Cíti že Bezákovo odvolanie nebolo v poriadku.
Mikloško pripomína aj to, že pápež František žil celý život neuveriteľne obyčajne. „Chodil do slumov. Nebýval v rezidencii, ako zvyknú bývať biskupi a arcibiskupi. Býval v dvojizbovom byte. Sám si varil. Mal obyčajné kachle. Preto v sebe nesie rozmer sprevádzania ľudí.“
Jeho životný príbeh dobre vysvetľuje, prečo bolo pre pápeža Františka prirodzené navštíviť Luník.
Čítajte: Mikloško: Cirkev sa vrátila do roku 1948 a uzavrela sa pred svetom
Ďakujem, že nás čítate.

Beata Balogová, šéfredaktorka denníka SME