SME
Pondelok, 6. február, 2023 | Meniny má Dorota

Prijateľní v tanci a neoceniteľní pri stroskotaní lode

Zdá sa, akoby bolo stále menej mužov, ktorým by sa mali naši synovia podobať.

Jean-Paul Belmondo.

Autorka je režisérka

Keď mal Andre sedem rokov, jeho otec stretol inú ženu a doma oznámil, že odchádza za volaním svojho srdca. V deň, keď sa v rámci strašnej scény za asistencie svojich bratov, sťahovákov a policajta otec definitívne odsťahoval, ponúkla Andremu jeho kamarátka zo susedstva Celestial ako náhradu svojho otca.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jej otec bol učiteľom chémie a v pivnici mal domáce laboratórium. Celestial tam zatiahla nešťastného chlapca a predniesla otcovi: „Andreho otec utiekol, takže som mu povedala, že môžeš byť niekedy aj jeho otec.“

Celestialin otec zapálil Bunsenov kahan, stiahol si ochranné okuliare a povedal: „Tomuto návrhu som prístupný.“ A dal tým Andremu najväčší dar, aký mohol.

Obe deti aj ich otcovia sú literárne postavy z knihy Jedno manželstvo od Tayari Jonesovej. Pri jej čítaní som si dnes spomenula na iný príbeh, skutočný, zo sedemdesiatych rokov.

Sen o láskavom otcovi

Sedeli sme raz podvečer v hŕstke na lavičke pred vysokým panelákom, mali sme možno sedem-osem rokov a pozerali sa, ako sa na jednom z balkónov odohráva škaredá scéna, v ktorej účinkoval opitý otec, zúfalá mama a vystrašené deti. A celé naše detské obecenstvo si začalo robiť panelákový rebríček otcov. Ktorého by sme tak chceli.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Nebol to veselý konkurz. Lebo tí otcovia, ktorí nepili a nikoho nebili, často kričali, a tí, ktorí nekričali, neboli takmer nikdy doma. A z tých, ktorí neboli takmer nikdy doma, tam mnohí neboli preto, lebo boli u frajerky, na úteku alebo aj v base.

Nakoniec sme sa zhodli, že keby sme si mohli vybrať otca, mal by to byť Belmondo. Poznali sme ho z filmov. Viem, že na názor by sme sa mali spýtať jeho detí, má tuším štyri, ale aj tak. Ten hlad po schopných a láskavých mužoch tam bol už vtedy.

Keď teraz pred pár dňami Belmondo zomrel, tak ako mnoho iných charizmatických mužov a otcov tento rok, bude zas o niečo ťažšie nájsť ten pevný bod mužnosti, od ktorého sa bude dať odvodiť všetko ostatné. Zdá sa, akoby bolo stále menej mužov, u ktorých by sme si priali, aby sa im naši synovia chceli podobať.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto

Poslanci čoskoro rozhodnú, či sa prikloníme k nedeli ako dňu pre rodinu, alebo k americkému modelu konzumu.


4 h

Aký krásny, ústretový kompromis.


5 h
Soňa Jánošová

Možností je veľa, no zákaz je najistejší.


5 h
Peter Schutz

Úplný presun moci do parlamentu prináša bezuzdný populizmus.


6 h
SkryťZatvoriť reklamu