Autor je teológ
Pápež František prišiel s posolstvom pre predstaviteľov cirkvi, aby ľudí viedli k slobode, politikom zasa pripomenul, že spravodlivosť nesmie byť na predaj. S problémom morálnej očisty politiky bojuje Slovensko už dlhodobo.
V ďalšom príhovore František dodal, aby sa ľudia v čase slobody neuspokojovali s chlebom a istotami a nezabúdali na neslobodných. Sloboda neexistuje bez solidarity. Ak nedoprajeme slobodu ľuďom, ktorí sú z rôznych dôvodov iní ako majoritná populácia, nemôžeme byť slobodní.
Pozvanie Herty Vyšnej, ktorá prežila holokaust, bolo výrečným gestom prezidentky, podobne ako verejnej ochrankyne práv a predstaviteľa katolíckeho disidenta Františka Mikloška.

Dobrý deň, povedal
Arcibiskup Bezák, ktorý bol pred časom odvolaný z úradu, sa nedostal do Dómu sv. Martina, kde boli zhromaždení biskupi, lebo pri jeho príchode zo záhrady prezidentského paláca bol už chrám zatvorený. Bezák preto musel sledovať stretnutie pápeža s biskupmi pred chrámom medzi ostatnými veriacimi. Hovorca KBS Martin Kramara však tvrdil, že bol na stretnutie pozvaný.
Mohli by sme v tom vidieť aj symbol prítomnosti biskupa uprostred ľudí a nie nad nimi.
V chráme pápež pozdravil duchovných na slovenské pomery pomerne civilne: Dobrý deň. Nebolo to bezvýznamné gesto. Poukazuje na skutočnosť, že kresťan má žiť vo svete a deliť sa o jeho problémy.
Tu pápež vyzval biskupov, aby viedli svojich veriacich k slobode. Možno chcel tým povedať, že len slobodný človek môže byť plnohodnotným kresťanom. Viera je vždy slobodnou odpoveďou na Božie oslovenie.