Autor je teológ a spisovateľ
Len máloktorým európskym politikom a političkám sa v povojnovom období podarilo dosiahnuť postavenie, vážnosť a uznanie ako odchádzajúcej spolkovej kancelárke Angele Merkelovej.
Pri hodnotení obdobia feudálnych postáv je ešte stále možné použiť symbolickú rovinu a nazerať na ich zdedený mandát cez sústavu mýtov, zázrakov a dedičstva, ktoré po sebe zanechávajú.
Svätý Ľudovít sa počas stredoveku zjavoval v snoch kazateľom, Richard Levie srdce nikdy v skutočnosti pre Angličanov nezomrel a Richard III., ktorého telesné pozostatky našli počas stavby parkoviska pred nákupným centrom v Leicestri, vyvolali medzi Angličanmi v roku 2012 nevídanú vlnu ľudovej zbožnosti.
Demokratickí politici o výsadu ovplyvňovať nadprirodzeným spôsobom po svojom odchode dejiny, súvisiacu s úlohou symbolického myslenia vo feudálnom pred-psychologickom období, prišli.
No sporadicky sa v krízových momentoch objaví postava, ktorá dokáže mobilizovať, spájať a povzbudiť spoločnosť k budovaniu, slovami francúzskeho prezidenta Macrona, novej katedrály, ako metafory spoločného úsilia.

Angela Merkelová zdedila ako dcéra evanjelického farára umiestneného do východného Nemecka niekoľko významných charakterových a psychologických znakov, vďaka ktorým sa jej šestnásť rokov trvajúca politická prítomnosť premenila na triumf aj napriek tomu, že jej Richard Sulík prorokoval väzenské putá.
Prežili brexit, zvládli by aj rozpad Únie
Jedným z dôvodov, prečo sa stredoeurópska politika nedokáže ani dvadsať rokov pohodlne usadiť v kresle európskych krajín, je naše trestuhodné prehliadanie a nepochopenie nemecko-francúzskeho vzťahu a jeho schopnosti ovplyvňovať európsku prítomnosť.