SME
Streda, 1. december, 2021 | Meniny má EdmundKrížovkyKrížovky

Jazyk musíme chrániť pred Blahom, Tarabom, Harabinom

Jazyk je najzraniteľnejšou kultúrnou a politickou inštitúciou našej epochy.

Kritický pohľad Michala Havrana. (Zdroj: SME.sk / Hej,ty!)

Autor je teológ a spisovateľ

Timothy Snyder vo svojom návode intelektuálnej sebaobrany tvrdí, že podstatou obrany demokracie je ochrana inštitúcií. Vymenoval ich niekoľko, no paradoxne zabudol spomenúť jazyk.

Jazyk je pritom a, samozrejme, Snyder to vie, najzraniteľnejšou kultúrnou a politickou inštitúciou našej epochy. Od jeho charakteru, významovosti a spôsobu, akým ním narábame, sa odvíja naša schopnosť uvedomovať si svet a dôverovať mu.

Demokracie sa preto v istom zmysle vyznačujú triumfálnym bohatstvom jazyka, o čom svedčí aj to, že malý európsky jazyk, akým je slovenčina, dnes predbehol v schopnosti sprostredkovať vedecké a umelecké poznanie aj demograficky bohatší arabský jazyk.

Spor o slobodu jazyka je sporom o spoločnosť

Slobodná otvorená spoločnosť je zásadnou podmienkou na rast jazykov a ich schopnosti pomenúvať zložité javy, zatiaľ čo náboženské alebo politické diktatúry venujú veľkú časť svojho represívneho aparátu na potláčanie jazyka, jeho dizajnovanie, zotročovanie, amputáciu a snahu urobiť z neho rovnako ideológii podriadenú disciplínu ako z kultúry alebo zo športu vlastných krajín.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Spor o charakter jazyka a obrana jeho schopnosti subverzie, presnosti, záškodníctva, právo na metaforu, dvojzmysel, hyperbolu, právo na detail a gramatickú obsesiu sú v tomto zmysle súčasťou sporu, v ktorom sme sa ocitli takmer na konci dejín. Z nich sa napokon stal začiatok nového historického fenoménu, keď sa proroctvo o konci spoločných dejín premenilo pod vplyvom uvoľnenej frustrácie, neriadenej energie a neschopnosti sebakultivácie na milióny psychologických dejín ľudských osudov.

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Karikatúra denníka SME (Vico).


6 h
Nataša Holinová

Nahrávky z poľovníckej chaty budú mať výpovednú hodnotu už naveky.


10 h
Profesor Lev Bukovský na fotografii z roku 2005.

Slobodne myslieť a konať. To je odkaz Leva Bukovského.


Miroslav Pollák 11 h
Násilie v domácnosti

Dve ženy sedeli za stolom a hovorili o násilí, alebo hrozivé omyly poslankyne Hatrákovej.


Ida Želinská a 2 ďalší 14 h
Skryť Zatvoriť reklamu