Autor je epidemiológ, pracuje na MZ SR. V nasledovnom texte prezentuje výlučne svoje vlastné názory, ktoré nie sú a nemusia byť oficiálnym stanoviskom MZ SR.
V médiách naďalej pozorujem falošné nádeje o tom, že v októbri, alebo po Vianociach už bude všetko okej, alebo výpočty o maximálne 2 300 obetiach tretej vlny.
Dávať priestor takýmto nefundovaným názorom je toxické. Vzbudzujú v populácii falošný pozitívny náhľad na najbližšie mesiace i napriek tomu, že z epidemiologického hľadiska smerujeme priamo do priepasti.
Výsledkom je, že ľudia stále nepociťujú potrebu chrániť sa pred novým koronavírusom.
Po októbri však príde november, potom Vianoce a zrazu sa ocitneme v nemocnici, kde nám oznámia, že na podanie vakcíny je už neskoro a že na to treba myslieť ešte predtým, ako tretia vlna naberá na rýchlosti, aby si naše telo vedelo vybudovať dostatočnú imunitu.

Smatanov model nevyšiel, našťastie
Čo vieme naozaj dlhodobo predpovedať, je charakter a približná celková záťaž tretej epidemickej vlny. To, čo už nevieme predpovedať, sú konkrétne čísla, ktoré nás čakajú v tom-ktorom mesiaci.
Presné číselné odhady na obdobie dlhšie ako pár týždňov totiž nie je možné vytvoriť so žiadnym matematickým modelom. Akékoľvek snahy predpovedať presné počty nových infekcií na mesiace, týždne či, nebodaj, dni vopred vždy zlyhali.
To však neznamená, že ich kľúčové tézy sú zlé. Práve naopak, tieto tézy môžu byť správne, ale ich materializácii presne v danom predpovedanom čase zabránila zmena správania sa v populácii alebo vládou prijaté reštriktívne opatrenia zamerané na spomalenie šírenia vírusu v populácii.
Názorným príkladom môže byť matematický model Martina Smatanu, ktorý na Slovensku v tom čase spôsobil nevídanú celospoločenskú debatu a na základe ktorého vtedajšie IZP predpovedalo niekoľko miliónov infekcií.
Smatanov model bol dobrý a správny. Bol viac-menej obdobou modelu Neila Fergusona, na základe ktorého Spojené kráľovstvo vyhlásilo v marci 2020 celonárodný lockdown.