Autorka je sociologička, spolupracuje s nadáciou Socia
Nedávno som čítala jednu z najstrašidelnejších kníh a nebol to horor ani kniha o druhej svetovej vojne. Opisujem môj dojem z útlej knihy Naša klimatická zmena novinára Jakuba Fila.

Tušíme to už vyše 80 rokov
Náš osemročný syn túži ísť na Madagaskar, lebo si tam predstavuje mnoho jedinečných zvierat. Keď prejavil svoje prianie vycestovať tam, musela som mu povedať smutnú pravdu. Na Madagaskare je v súčasnosti hladomor.
Vysvetlila som mu, že vinou otepľovania planéty panuje v niektorých častiach sveta sucho a spôsobuje nedostatok potravy. Hladomor na Madagaskare, ktorý v tomto roku postihol státisíce ľudí, odborníci označujú za prvý hladomor spôsobený klimatickou zmenou. Žiaľ, môžeme predpokladať, že zďaleka nie posledný.
O tom, že klimatické zmeny spôsobuje ľudská činnosť, nie je pochýb. Filo dokonca uvádza, že prvý článok, ktorý varoval pred vplyvom ľuďmi produkovaných uhlíkových emisií na globálnu teplotu, má vyše 80 rokov, vyšiel v roku 1938.
Dnes už sme svedkami desivých zmien, ktoré budú nevyhnutne pokračovať. Zvyšovanie globálnej teploty a nečakané prírodné úkazy, akými bolo v tomto roku tornádo na Morave. Topenie ľadovcov a následné zvyšovanie hladiny oceánov, ktoré ohrozuje aj svetové centrum technologických inovácií v Silicon Valley. Masívne vymieranie druhov.
Za posledných 120 rokov vyhynulo viac ako 400 druhov stavovcov. To je tempo vymierania, ktoré by malo nastať za 10-tisíc rokov.

Vieme, čo nás čaká?
Naše deti patria do generácie, ktorá vyrastá s vedomím, že táto planéta je chorá. Poznáme diagnózu, napriek tomu nevieme predpovedať všetky sprievodné prejavy.