Autor je analytik INESS
Udelenie tohtoročnej Nobelovej ceny za ekonómiu vyvolalo pozitívne ovácie u obhajcov zvyšovania minimálnej mzdy. Skutočne, jeden z troch laureátov, David Card, sa preslávil štúdiou, ktorá ovplyvnila politické a aj ekonomické vnímanie minimálnej mzdy.

Akú štúdiu urobili
Odmerať dosahy zvýšenia minimálnej je komplexný problém. Porovnanie stavu zamestnanosti pred a po jej zvýšení nám veľa nepovie. V ekonomike sa okrem zvýšenia minimálnej mzdy vždy stane aj množstvo ďalších vecí. Preto ekonómovia zvyčajne používali rôzne štatistické metódy na očistenie toho, "čo sa stalo" a o "množstvo ďalších faktorov", ktoré sa stali popri tom, ako napríklad ekonomický cyklus alebo demografický vývoj.
Ekonómovia Card a Krueger spravili niečo iné. Napadlo im radšej nájsť "kontrolnú skupinu" k tej "skúmanej". Vo svojej štúdii skúmali štát New Jersey, kde v roku 1992 zvýšili minimálnu mzdu, a kontrolným štátom bola Pennsylvánia, kde sa nič nezvyšovalo.
Card a Krueger predpokladali, že "množstvo ďalších faktorov" bude medzi týmito dvoma štátmi približne rovnaké a hlavný rozdiel bude len v tom, že v New Jersey zvýšili minimálnu mzdu. Potom už stačilo len porovnať vývoj v zamestnanosti medzi týmito dvoma štátmi a autori zistili, aký vplyv na nezamestnanosť mala minimálna mzda.
Šikovné. Ale ako to býva, diabol je v detailoch.