SME
Piatok, 3. december, 2021 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Kam vedie obsesívna túžba po očiste (píše Michal Havran)

Stále to niekto kazí, stále ostávajú nečistí aktéri, vnútorní nepriatelia, agenti vonkajšej korupcie.

Predseda hnutia OĽANO Igor Matovič počas protestného zhromaždenia hnutia OĽANO s názvom Korupcia zabíja! v súvislosti so zdravotníctvom, na ktorom symbolicky vystavili Pellegriniho vláde vysvedčenie pred Úradom vlády na Námestí slobody. Bratislava, 17. február 2020. (Zdroj: SITA)

Autor je teológ a spisovateľ

Theodor Roszak, americký teoretik kontrakultúry, napísal v 90. rokoch dnes už zabudnutý román Flicker. V diele sa miešajú vplyvy Kracauerovej teórie o vplyve nemeckého expresionizmu na nástup nacizmu, sektárska estetika hrôzy príznačná pre stredoveké manichejské texty veriace, že zlo je samostatnou entitou a autorova láska k filmu.

Kľúčovým motívom zložitého románu ostáva obsesívna túžba po očiste, spoločenskej, náboženskej, boj proti úpadku a návrat bližšie nepomenovanej ortodoxie, ktorá by dala zlu jeho pôvodne miesto.

Stopy Roszakovho teoretického románu, v ktorom rozvinul niektoré zo svojich tém kontrakultúry ako subverzívnej sily, ktorá dokázala poraziť autoritatívne režimy alebo im naopak slúžiť, nájdeme dnes aj v béčkovej sérii Purge, hororovom príbehu o očiste spoločnosti, ktorá sa vo svojom ostatnom pokračovaní mení na permanentnú očistu, čím sa približuje k niektorým spoločenským a ideologickým pulziam politického teroru.

Očista preto, ako každý zdanlivo dobrý a ušľachtilý úmysel môže veľmi ľahko, vďaka zápalu svojich stúpencov, skončiť ako teroristické podujatie, ktoré živí samo seba detailnou paranojou pri skúmaní spoločenskej hrozby.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

V hitlerovskom Nemecku je najskôr nepriateľom imaginárny Žid, neskôr skutočný Žid, Heineho metafora. V komunistickom ZSSR sa boj o znárodnenie výrobných prostriedkov končí internáciou a popravou básnika Charmsa, nie za politický aktivizmus, ale za obrázky zvieratiek a prešmyčky.

Paranoidný charakter nikdy sa nekončiacej očisty opisuje až neobvykle úprimným spôsobom čínsky autor sci-fi Liou Cch-sin v úvodných kapitolách Problému troch telies, kde sa venuje kultúrnej revolúcii.

Premeniť spoločnosť na mytologickú záhradu

Dočítajte tento článok
s predplatným SME.sk.
Predplatné si môžete kedykoľvek zrušiť.
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Obchod Pepco v Bratislave. (ilustračné foto)

Milan Drahoš o nejednoznačnosti lockdownu i útokoch na zamestnancov.


6 h
Hegerova vláda.

Pri platoch rozhoduje priemerná mzda a plat poslancov.


9 h
Festival Pohoda

Festival Grape sa sťahuje do Trenčína, Pohoda odmieta spoluprácu.


2 h
Vľavo riaditeľ klubu Ľudovít Jurinyi s trénerom hokejistov HK Poprad Coreym Nelsonom a predseda predstavenstva Neklan Herold.

Ako funguje hokejový klub v pandemickej ére?


Ondrej Rusnák 12 h

Neprehliadnite tiež

Peter Schutz.

Zo slovenských verejných peňazí robí bankomat samotná žaba na prameni.


4 h
Fedor Blaščák

Na rok 2021 sa bude spomínať aj o sto rokov.


4 h

Karikatúra denníka SME (Hej, ty! – Györe).


5 h
Nataša Holinová

Výsledky prvého kola voľby detského komisára sú vzrušujúce. Druhé nás ani nemusí zaujímať.


6 h
Skryť Zatvoriť reklamu